GeriEkonomi Esnaf destek başvurusu ne zaman yapılacak ve ödemeler ne zaman yatacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Esnaf destek başvurusu ne zaman yapılacak ve ödemeler ne zaman yatacak?

Esnaf destek başvurusu ne zaman yapılacak ve ödemeler ne zaman yatacak?

Esnafa kira ve gelir kaybı desteği ödemeleri ve başvuru süreci devam ediyor. Türkiye genelinde gerçekleşen başvurular kapsamında işletme başına üç ay boyunca biner lira destek ve uygun görülen işletmelere ise 750 liraya kadar kira desteği sağlayacak olan Ticaret Bakanlığı, başvuru sürecini internet üzerinden devam ettiriyor. Başvurularını tamamlayan ve uygun görülen kişilere ilk ödemeleri gerçekleştiren Ticaret Bakanlığı, bir taraftan ise gelen başvuruları değerlendirmeye devam ediyor. İşte, esnaf destek başvurusu ve ödemeler hakkında bilgiler

Esnafa gelir kaybı ve kira desteği ödeme tarihi, başvuru işlemlerini tamamlayan esnafın gündeminde yer alıyor. Başvuru süreci 31 Mart 2021'e kadar uzatılan gelir kaybı desteği ve kira yardımı, değerlendirmelerin tamamlanmasıyla birlikte hesaplara yatırılacak. Pandemi dolayısıyla olumsuzluklarla karşılaşan esnaflara verilen ödemelerin ilki geçen ay yapılmıştı. Gözler şimdi Ticaret Bakanlığı'ndan yapılacak olan şubat ayı ödeme tarihi duyurusunda. İşte esnafa gelir kaybı desteği ve kira yardımı ödeme tarihi ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

Esnafa gelir kaybı desteği ve kira yardımı ödemeleri son gelişmeler ile takip ediliyor. Daha önceden başvurularını e devlet üzerinden yapan vatandaşlar gelir kaybı desteklerini 20 Ocak'ta almıştı. Kira destekleri de Ticaret Bakanlığı tarafından 27 Ocak'ta hesaplara yatırılmıştı. Bu ayki ödemeler için henüz resmi bir açıklama gelmedi. Öte yandan, 1000 TL gelir kaybı desteği, 500-750 TL arası da kira desteği sağlayacak olan Ticaret Bakanlığı, müracaatları E-Devlet üzerinden kabul etmeye devam ediyor.

ESNAF GELİR VE KİRA DESTEĞİ NE ZAMAN VERİLECEK?

Esnafa verilecek olan hibe ve kira desteği için sonuçlar E-Devlet üzerinden açıklanacak. Başvurularını daha önce yapan vatandaşlar 20 Ocak ve 27 Ocak'a ödemelerini aldı. Bu vatandaşlar için şubat ayı ödeme tarihi henüz açıklanmadı. Bakan Pekcan'ın ilerleyen günlerde ikinci ödemelerle ilgili açıklanma yapması bekleniyor.

Öte yandan başvuruları devam edenlerin ise sonuçlarının ise 15 gün içerisinde neticelenmesi ön görülüyor.

BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

Kira desteği başvuruları ile ilgili Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan geçtiğimiz günlerde açıklama yaptı. Açıklamada Pekcan, gelir kaybı ve kira yardımı için başvuru yapamayan esnaflar için 31 Mart 2021 tarihine kadar süre tanındığını bildirdi.

Bakan Pekcan'ın açıklaması şöyle:

Bakanlığımıza ulaşan talepler üzerine esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek kişi tacirlerine yönelik kira ve gelir kaybı desteklerine yeniden başvuru imkanı sağlıyoruz.

Esnaf destek başvurusu ne zaman yapılacak ve ödemeler ne zaman yatacak

Buna göre destekten yararlanma şartlarını taşıyan fakat başvuruda bulunmayan esnaflarımız, başvurularını bugünden itibaren 31 Mart 2021 saat 23:59’a kadar e-devlet üzerinden yapabilecektir. Hayırlı olsun.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Kira yardımları büyükşehirlerde 750 lira, diğer illerde ise aylık 500 lira olacak ve 3 ay boyunca ödenecek.

İşyeri kira bedeli kira desteğinin altında olması durumunda işyeri kira bedeli kadar kira desteği verilecek.
Şartların sağlanması durumunda gelir kaybı ile kira desteğinden aynı anda yararlanılabilecek.

Destek kapsamına giren birden fazla işletmesi olanlara vergi sicil kayıtlarındaki esas faaliyet konusu üzerinden sadece 1 kez destek yapılacak. Kira ödemesi yapılan birden fazla iş yeri bulunması halinde sadece 1 iş yeri için kira desteği sağlanacak.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False