Eski Bakan Nurettin Ok vefat etti

Eski Bakan Nurettin Ok vefat etti

5 dönem Çankırı milletvekilliği yapan ve aynı zamanda Boğaz Köprüsü'nün temellerinin atılmasında önemli katkıları olan Bayındırlık, İmar ve İskan eski Bakanı Nurettin Ok, vefat etti.

Haberin Devamı

/images/100/0x0/55ea8488f018fbb8f8852dc5

Eski Bayırdırlık Bakanı Nurettin Ok 86 yaşında hayatını kaybetti. Ok için Cuma günü TBMM'de bir anma tören düzenlenecek.

Kocatepe Camisi'nde kılınacak öğle namazının ardından Çankırı'ya götürülecek olan Ok'un cenazesi, Ahmet Yesevi Camisi'nde kılınacak ikindi namazının ardında aile mezarlığında defnedilecek.

Boğaz Köprüsü'nün yapımına öncülük etmişti

1927 Çankırı'da doğan Ok, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsünü bitirdi. Serbest avukatlık, gazetecilik ve Çankırı Belediye Başkanlığı görevlerinde bulunan Ok'un en önemli özelliği ise Boğaz Köprüsü'nün yapımına olan katkısıydı.

Boğaz Köprüsü, Ok'un Bayındırlık, İmar ve İskan Bakanlığı görevini yürüttüğü dönemde inşa edilmişti. 30 Ekim 1973 tarihinde gerçekleşen köprü açılışı dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından yapılmış, Nurettin Ok ise törende, diğer bakanlarla birlikte  köprüye olan inancı ve ruhu yansıtan önemli bir konuşma yapmıştı.

Demirel'e olan yakınlığıyla da bilinen Ok, 5 dönem Çankırı milletvekilliği ve Bayındırlık, İmar ve İskan Bakanlığı'nın yanı sıra  TBMM Başkanlık Divanı Katip üyeliği ve TBMM Başkanvekilliği görevlerinde bulunmuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: