GeriEkonomi Ersin Bey, dünya barış bekçileri arasına girdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ersin Bey, dünya barış bekçileri arasına girdi

Abone Olgoogle-news

Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve Türk Bilim Vakfı kurucusu Ersin Arıoğlu, dünya barışının bekçiliğini üstlenen International Crisis Group'un (ICG) yönetimine girdi. ICG Bosna'da barışı sağlayan Dayton Anlaşması'nda etkin rol oynamıştı.

Bosna'da barışı sağlayan Dayton Anlaşması'nın imzalanmasında önemli bir rol oynayan sivil toplum örgütü International Crisis Group'un (ICG) yönetim kuruluna bir Türk seçildi. Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve Türk Bilim Vakfı'nın kurucusu olan Ersin Arıoğlu, başbakanlık, devlet başkanlığı, dış işleri başkanlığı yapmış politikacılar, parlementerler ve işadamlarının üye olduğu ICG'e seçilen ilk Türk oldu.

Temmuz 1995 yılında kurulan çok uluslu, bağımsız ve hükümetler dışı bir kuruluş olan ICG'nin amacı dünya barışına katkıda bulunmak. Ersin Arıoğlu, ICG'nin ana amacını, ‘‘Dünyanın stabil olmayan bölgelerinde oluşma ihtimalı olan veya çıkan krizlerin önlenmesine, çelişkilerin giderilmesine ve insan eli ile insana ve çevreye verilen tahribatın azaltılmasına yardımcı olmak’’ olarak özetliyor. Kuruluşun bu amacını gerçekleştirmek için kriz bölgelerinde ofisler açtığını, krizler hakkında raporlar hazırlayıp, hükümetlere, taraflara ve uluslarası politik çevrelere, medyaya verdiğini belirten Arıoğlu, şöyle devam etti:

BARIŞ BEKÇİSİ

‘‘ICG, uluslararası politik platformlarda saygın ve kalıcı barışa yönelik yaptığı çalışmalarla da etkinliği gittikçe artan bir kuruluştur. Kalıcı barışın tesisi, çelişkilerin ortadan kalkması için olanakları ölçüsünde; bütün insani gayreti göstermekte ve uluslararası kamuoyu oluşturmak üzere eğitim programları da düzenliyor. ICG'nin Washington, Saray-Bosna ve Sierra Leone'de aktif ofisleri bulunuyor. Arnavutluk, Nijerya, Kamboçya, Kongo, Ruanda ve Burundi'de yeni ofisler açmaya çalışıyor. ICG, Dayton Barış Anlaşması'nın oluşmasında ve uygulanmasında görev yapan en önemli uluslararası kuruluşlardan biridir.’’

Merkezi Brüksel'de bulunan kuruluşun başkanlığını ABD senatörü ve önceki çoğunluk lideri George Mitchell yapıyor. Mitchell, geçen aylarda Kuzey İrlanda barış görüşmelerinde başkanlık görevini üstlenmiş ve arabuluculuk da yapmıştı.

ICG Yönetim Kurulu'nın kasım ayında Türkiye'ye gelmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüşme yapması beklenen ICG yönetim kurulu üyeleri daha sonra İstanbul'da bir seminere katılacaklar.

George Soros da barış peşinde

ICG'nin Yönetim Kurulu'nda ABD'den, Belçika'ya, Kore'den, İsviçre'ye, Almanya'dan İsrail'e Nijerya'dan Ürdün'e, İngiltere'den Japonya'ya kadar birçok ülkeden işadamı ve ünlü politikacı bulunuyor. Bunlar içinde dikkati çeken ünlü isimler şunlar: ‘‘Asya Fonu Başkanı Stephen Solarz, eski ABD konsolosu Morton Abromowitz, Kosta Rika eski Başkanı Arias Sanchez, Ürdün Velihat Prensi El-Hassan bin Talal, Avustralya eski Başbakanı Malcolm Fraser, İsrail eski Başbakanı Shimon Peres, uluslararası fon yöneticisi George Soros.’’


False