GeriEkonomi Erdoğan: Unakıtan istifa edecekti ’olmaz’ dedim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan: Unakıtan istifa edecekti ’olmaz’ dedim

Erdoğan: Unakıtan istifa edecekti ’olmaz’ dedim
refid:4215097 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Başbakan Erdoğan, "Medya talep ediyor diye hiç bir bakanımı, milletvekilimi, belediye başkanımı ve bürokratımı yedirmem. Maliye Bakanı Unakıtan da olup bitenlerden ciddi olarak rahatsız oldu. Hatta bana gelip ’istifa edeyim’ bile dedi, engelledim. Burada zamanlamayı medya değil, biz belirleriz" dedi.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, sürpriz bir açıklamada bulunarak, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın hakkındaki iddialar nedeniyle istifa etmek istediğini açıkladı. Erdoğan, "Burada zamanlamayı medya değil biz belirleriz" diyerek, Unakıtan’ın istifasını kendisinin engellediği mesajını verdi. Erdoğan, önceki akşam Kanal 7’de yazar Nazlı Ilıcak’ın, "Unakıtan’a çok sıkı bir şekilde sahip çıktınız. Burada ’Surda delik açtırmam’ mantığıyla mı hareket ettiniz, yoksa gerçekten Unakıtan’ın iftiraya uğradığını mı düşünüyorsunuz?" sorusunu yanıtlarken, kabine revizyonunun gündemlerinde olmadığını belirtti.

KAR-ZARAR HANESİNE BAKARIZ

Erdoğan, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bir insanın görevi esnasında eksikleri, hataları olabilir. Bu her bakan arkadaşım için ve şahsım için de söz konusudur. Ama bunları düzeltmemiz esastır. Aileler içinde de bu tür eksiklikler, noksanlıklar olabilir. Bunların giderilmesi esastır. Eğer bunlar o bakan arkadaşımın şahsında devlete zarar veriyorsa bunun üzerine ısrarla gideriz ve gereğini yaparız. Burada biz kar-zarar hanesine bakarız. Kar, devletten yana ağır basıyorsa burada biz ısrarlı oluruz. Ama medya talep ediyor diye ben hiçbir milletvekilimi, bakanımı, belediye başkanımı ve bürokratımı yedirtmem. Bunu bilmeleri lazım. Maliye Bakanı da bütün bu olanlardan ciddi manada rahatsızdır. Hatta bana gelip ’istifa edeyim’ bile dedi. Burada zamanlamayı medya değil, arkadaşım kendi belirler ben belirlerim. Belge var mı? Kanıt var mı? Yok. Kaç kere anlatıldı."

SEZER GEREKÇESİZ İADE ETTİ

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Adnan Büyükdeniz’in Merkez Bankası Başkanlığına atanmasıyla ilgili kararnameyi gerekçesiz iade ettiğini de belirterek, şöyle dedi: "Yüzde 34.4 oy aldık. Anayasa’nın bize verdiği yetkiler var. Bunu nasıl kullanacağımızın kararını veririz. Bu yetki bize verilmiş, bunun hesabını da millete veririz. Şu anda bir karar veriyoruz. Bizim anlayamadığımız bir şey var. Sayın Serdengeçti ile çalıştık. Ama biz bir değişim istiyoruz. Müzakereler sonucu Büyükdeniz’i başkan adayı olarak teklif ettik. Cumhurbaşkanı da bize herhangi bir hukuki gerekçe göstermeden ’uygun değildir’ diyerek iade etti. Başkan yardımcısı konusunda da yine ’uygun değildir’ denildi. Anayasa ve yasalar vekili asil kabul eder. Banka boş değil Erdem Başçı bey var. Bu isimler Erdem Bey’in verdiği isimler. Bu iki isim de kaliteli olan isimlerdi. Maalesef bu isimler de uygun görülmedi. Bizler şu anda yeni bir ismi teklif edeceğiz."

TÜSİAD’ın başındaki arkadaşın açıklamaları nezakete uymuyor


BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, üç gün önce parti yöneticilerinden oluşan bir heyeti gönderdiği TÜSİAD’ın Başkanı Ömer Sabancı’yı sert bir dille eleştirdi. Erdoğan, TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı’nın Merkez Bankası atamasıyla ilgili eleştirilerine tepki göstererek şöyle konuştu: "Tüzel kişilik olarak TÜSİAD ile bir sorunumuz olamaz. TÜSİAD camiasının içinde olanlarla da bir sorun olmasını istemiyoruz. Ancak TÜSİAD’ın başında olan arkadaşımızın bu tür açıklamaları, bir defa aramızdaki nezaket açısından doğru değil. Çirkinlik burada. Bu tasarruf, bu yetki, hükümete aittir. Sizler Başbakan’ı ziyaret ettiğiniz zaman geldiniz isim teklifinizi yaptınız. Şimdi bu teklifi yaptığınıza göre kalkıp kamuoyu önünde bize yol gösterme yoluna gitmeniz yanlış. Böyle bir yetkiniz, hakkınız yok."
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle