GeriEkonomi Erdoğan, Merkez Bankası için ’mecelle’ye sarıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan, Merkez Bankası için ’mecelle’ye sarıldı

Erdoğan, Merkez Bankası için ’mecelle’ye sarıldı
refid:4183268 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Merkez Bankası Başkanlığı için önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e yeni bir isim göndereceklerini söyleyen Başbakan Tayyip Erdoğan, "Mecelle’de bir kaide var. Bizim hukukumuza da oturmuştur. Uzlaşma sağlanamazsa vekil üye ile de işler yürür" dedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan Merkez Bankası başkanlığı için önümüzdeki hafta yeni bir ismi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e göndereceklerini açıkladı. Suudi Arabistan dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, eğer hiçbir isimde uzlaşma sağlanamazsa vekil üye ile de işlerin yürüyeceğini söyledi. "Biz ismi veririz, onaylanırsa onaylanır, onaylanmazsa vekalet yürür" dedi.

MECELLEDEN ÖRNEK:

"Merkez Bankası’nda vekil var niye diyemiyorsunuz?" Başbakan bu soruyu yönelttikten sonra yanıtını da verdi: "Anayasa ve hukukta vekil asıldır denmiyor mu? Deniyorsa bu mesele bitmiştir. Tartışılmaz. ’Mecelle’de bir kaide var. Bizim hukukumuza da oturmuştur. Vekil asıldır. Bugün süren tartışmalar yersiz. İşi götüren var"

TÜSİAD İŞİNE BAKSIN:

TÜSİAD da Merkez Bankası ataması ile ilgili çıkışları nedeniyle Erdoğan’ın hedefindeydi. "TÜSİAD Başkanı kendi işine baksın. O mu atama yapacak? Biz uzlaşma ararken ona mı soracağız? O, afedersiniz fabrikasını kurarken bize mi soruyor" diyen Erdoğan’a bu derece önemli bir atamada sivil topluma danışılması gerektiğini, uzlaşma arayışının önemini anımsattığımızda, uzlaşma arayışı içinde olduklarını ve "gerekirse" sivil toplum kuruluşlarına da danışılabileceğini söyledi ama adaylarını açıkladıktan sonra TÜSİAD’ın yine de isim üzerinde durmasından rahatsız olduğunu "Biz teklifimizi yaptıktan sonra hala isim üzerinde durması yakışıksızdır" sözleriyle ifade etti. Adnan Büyükdeniz’in çok iyi üniversitelerden mezun olduğunu, faizsiz bankacılık konusunda kariyer yapmış olmasının Merkez Bankası Başkanlığı görevini engellemeyeceğini söyleyen Erdoğan, Büyükdeniz’in yıllarca TÜSİAD’a danışmanlık yaptığının altını çizdi.

GÜNDEMDEN ÇIKARTALIM:

Merkez Bankası başkanlığı ataması Erdoğan’a göre "teknik konu". "Bu konuyu gündemden çıkartalım" diyen Başbakan, yeni isim ile ilgili olarak cumhurbaşkanı ile uzlaşma arayışında olup olmadığı sorusuna bir örnekle yanıt veriyor: "1994 yılında Özal’ın Anayasa Mahkemesi’ne gidişi var. Orada Anayasa Mahkemesi atamalarda ’yerindelik yetkisi’nin bakanlar kurulunda olduğunu ifade etti. Hukukulik yetkisi ise cumhurbaşkanımıza ait. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu kararın altında imzası var. Halkımıza milletimize hesap veren biziz. Merkez Bankası başkanlığına bakanlar kurulu olarak karar alınır. Valiler ya da emniyet ile ilgili kararlarda ben ’gidin Cumhurbaşkanımıza danışın’ diyorum. Her konuyu Cumhurbaşkanına götürsek, o zaman başkanlık sistemi olur. Ama bu durumda biz istiyoruz ki Cumhurbaşkanı reddederken hukuki bir gerekçe göstersin."

Mecelle, İslam’ın medeni kanunu

MECELLE
, ’Hikmetli sayfa, kitap, name’ anlamına geliyor. 1868-1876 yılları arasında hazırlanmış Osmanlı Medenı Kanununa, Mecelle ismi verilmişti. Asıl ismi "Mecelle-i Ahkám-ı Adliyye"dir. Avrupalılar Mecelleye, Kavanın-i Mülkiye-i Devlet-i Aliyye (Osmanlı Devletinin Mülki Kanunları) ismini vermişlerdi. Mecelle, İslam Hukuk tarihinin medeni kanunu olarak kabul edilir. Mecelle’de yeni hükümlere değil, şer’i hükümlere yer verilmişti.

Merkez, Başçı liderliğinde tüm fonksiyonları ile işliyor

DEVLET Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Merkez Bankası’nın halihazırda Başkan Vekili Erdem Başçı liderliğinde tüm fonksiyonlarını icra ettiğini söyledi. Babacan, basına kapalı gerçekleştirilen Ambrosetti Forumu’nda verilen kahve molasında, yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Babacan, bir basın mensubunun "Türkiye’de, turizm ve benzeri sektörlerde vergi indirimi söz konusu olacak mı" şeklindeki sorusu üzerine, "Bu yıl içerisinde yeni vergi indirimlerinin gündeme geleceğini sanmıyorum. Atacağımız her adımda bütçe hedeflerini nazarı itibara almak zorundayız. Bütçe hedefinin şaşırmaması önemli. Dolayısıyla, yeni bir vergi indirimine gideceğimizi zannetmiyoruz" karşılığını verdi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle