GeriEkonomi Erdoğan, 13 Kasım'da AB turuna özel sektör desteği ile çıkıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan, 13 Kasım'da AB turuna özel sektör desteği ile çıkıyor

AKP Lideri Recep Tayyip Erdoğan, dün aralarında TOBB, TÜSİAD, İKV gibi sivil toplum örgütlerinin de bulunduğu Türkiye Platformu üyelerini kabul etti. Erdoğan, 13 Kasım'da İtalya ile başlayacağı AB turu öncesinde Türk özel sektörünün desteğini aldı.

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, üç ayrı tarihte ardarda gerçekleştireceği Avrupa Birliği (AB) turuna başlıyor. Dün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı'nda oluşturulan Türkiye Platformu ile 2 saatlik bir toplantı yapan Erdoğan, özel sektörden de AB konusunda tam destek aldı.

Özel uçak kiralayan Erdoğan, 13 Kasım'da İtalya'ya yapacağı seyahatin ardından aynı gün KKTC'ye geçerek, ABD'de ameliyat olan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a ‘‘Geçmiş olsun’’ ziyaretinde bulunacak.

Erdoğan, 18 ve 19 Kasım'da ise artarda Yunanistan ve İspanya'ya gidecek. Erdoğan Avrupa turunun üçüncü ayağında ise 25 Kasım'da Brüksel ve Almanya'da temaslarda bulunacak.

Bu seyahatine sivil toplum örgütlerinden temsilcileri götüreceğini de açıklayan Erdoğan, ‘‘Böylece Türkiye'nin bu konudaki kararlılığını bir millet iradesi şeklinde muhataplarımıza göstereceğiz’’ dedi.

Erdoğan dün TOBB, TÜSİAD, TÜRK-İŞ, İKV, HAK-İŞ, DİSK, TZOB, TİSK, DEİK, TİM başkanlarının katıldığı 2.5 saat süren bir toplantı yaptı. Toplantıdan sonra sivil toplum örgütleri adına ilk açıklamayı TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptı. Hisarcıklıoğlu, Erdoğan'ın AB konusundaki duyarlılığını yansıtan açıklamalarının kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

TOBB Başkanı, ‘‘Bu toplantının da temsili demokrasiden katılımcı demokrasiye geçişin miladı olması dileğinde’’ bulundu.

Erdoğan ise, 4 Kasım'dan itibaren Kopenhag zirvesi öncesi çalışmaları yoğun bir biçimde başlattıklarını belirterek, sivil toplum örgütü temsilcileriyle çok anlamlı ve yararlı toplantı yaptıklarını bildirdi.

Seçim öncesi ve sonrası AB büyükelçileri ile yediği yemeği anımsatan Erdoğan, bu çalışmaları sonucunda artarda AB ülkelerinden görüşme talepleri gelmeye başladığını duyurdu. Erdoğan, bu çerçevede Avrupa turuna çıkacağını ve bu gezileri durumu uygun olan sivil toplum örgütleriyle birlikte gerçekleştireceğini söyledi.

Erdoğan, iktidar partisi olarak kendilerinin muhalefet olarak da CHP'nin Kopenhag zirvesi öncesinde Türkiye'nin müzakere takvimi alabilmesi için yoğun çalışmaları sürdürdüğünü belirtti. Erdoğan, Cumhurbaşkanının da bu konuda Türkiye'nin taleplerini ve haklılığını anlatacağını kaydetti.

AKP Lideri bir soru üzerine, hükümet kurulur kurulmaz Ekonomik ve Sosyal Konseyi toplayacaklarını, ayrıca AB konusunda ve başka konularda sivil toplum örgütleriyle sıkı diyalog içinde olacaklarını sözlerine ekledi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False