GeriEkonomi Erdem Başçı 6 ay önce tek faize geçilebileceğini açıklamıştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdem Başçı 6 ay önce tek faize geçilebileceğini açıklamıştı

Erdem Başçı 6 ay önce tek faize geçilebileceğini açıklamıştı
Abone Olgoogle-news

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı enflasyon hedefini bayrak yarışı olarak nitelerken eğer yıl sonunda yüzde 7.5’lik hedefin altında kalınamazsa bunun Türkiye’yi daha kötü bir dengeye götürebileceğini söyledi. Başçı faiz koridorunun ise bir süre daha kalacağını kaydetti.

MERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2016 yıl sonu enflasyon hedefini yüzde 7.5 olarak açıkladı ve “Yıl sonunda enflasyonda yüzde 7.5’in altında kalabilmek zorundayız. Enflasyonda düşüşü başlatamazsak bu Türkiye’yi daha kötü bir dengeye götürebilir. Onun için elimizde ne varsa, hangi araç varsa o aracı enflasyonu düşürücü yönde kullanmamız gerekiyor” dedi. Başçı, piyasada merakla beklenen faizle ilgili olarak da, “Tek faize geçebilir miyiz? Geçmeli miyiz? O sorunun cevabı: Henüz değil. Çünkü bu geniş faiz koridoru, geçmişte küresel oynaklıkların yüksek olduğu dönemlerde bize oldukça faydalı oldu, yardımcı oldu” mesajını verdi. Başçı ilk olarak faiz koridorunda sadeleşmeye gideceğini geçen yılın 3’üncü Enfhlasyon Raporu’nu açıkladığı 30 Temmuz’da yapmıştı. Ardından her Para Politikaları Kurulu toplantısı sonrası piyasaların beklentisi sadeleştirme adımı atılıp atılmayacağı yönündeydi. 6 ayın ardından Merkez Bankası sadeleşme için henüz erken olduğunu vurguladı.

Başçı, yılın ilk Enflasyon Raporu’nu açıkladığı basın toplantısında enflasyona ilişkin mesajlar verdi. Başçı, Orta Vadeli Program’a (OVP) paralel olarak, enflasyonun yüzde 70 olasılıkla, 2016 yılı sonunda yüzde 6.1 ile yüzde 8.9 aralığında orta noktası yüzde 7.5; 2017 sonunda ise yüzde 4.2 ile yüzde 7.8 aralığında orta noktası yüzde 6 olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Başçı, önceki akşam Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı yaptıklarını ifade ederek, gıda enflasyonunun, son yıllarda sürekli manşet enflasyonunun üzerinde seyrettiğini kaydetti. Başçı, kırmızı et ve ekmeğin enflasyon üzerine ciddi etki yaptığını konuyla ilgili gerekli açıklamaların ilgili bakanlar tarafından yapılacağını söyledi. Başçı, ocak ayında enflasyonun artış göstereceğini ancak çift haneye çıkma ihtimalinin düşük olduğuna işaret ederek “Gıda fiyatları artış varsayımımızı yüzde 8’den yüzde 9’a çıkardık” dedi. Ocak ayı enflasyonun artacağını dile getiren Başçı, “Enflasyonun yılın ilk çeyreğinde çift haneye çıkmaması için gayret göstereceğiz. Ocakta çift haneye çıkma ihtimali az, tek hanede kalabilir ama daha sonraki aylarda baz etkisinin de yardımıyla trendler çok önemli olacak” diye konuştu.

BAYRAK YARIŞI

Başçı enflasyon hedefi ile ilgili sorulara, “uzun mesafe koşu, bayrak yarışı” olarak nitelerken, atılan adımların destekleyici olması için ideal kompozisyonun bulunması gerektiğini söyledi. Enflasyon konusunda ellerinden gelen gayreti göstereceklerini vurgulayan Başçı, “Kararlı ama ideal politika bileşeniyle, hükümetin de desteğiyle yapacağız. Enflasyondaki düşüş duygusunu mutlaka vermemiz gerekiyor. Onun fiyatlara yansımalarını da beraberinde görmüş olacağız. Başarılı olmak zorundayız, başaracağız” diye konuştu.

Görev süresinin nisanda dolmasının hatırlatılması üzerine Başçı, 3 ayın uzun bir süre olduğunu belirterek, “Bu bir maratonsa maraton, bir bayrak yarışıysa bayrak yarışı. Önemli olan son raddeye kadar en doğru kararları; arkadaşlarımın katkısıyla, teknik birimlerimizin katkısıyla verebilmek, bir nevi orkestra şefi gibi onu yönetebilmek ve iletişimini yapabilmek. Oraya odaklanmak gerekiyor şu anda” dedi. Suriyeli mültecilerin enflasyona etkisinin sorulması üzerine, Başçı, bu konuda bir çalışma yapıldığını, gıda üzerinde düşürücü bir etki görüldüğünü, çalışmanın yakında yayımlanacağını söyledi. Başçı, döviz rezervlerindeki düşüşün hatırlatılması üzerine, BOTAŞ’ı hatırlatarak, “Fiyatlama mekanizmaları ve kontratlar Brent petrolünün geçmiş fiyatlarına bağlı. 6 ay ila 9 ay arasında gecikmeyle düşüş yansıyor. Orada bir miktar köprü gibi davranarak onların döviz ihtiyaçları azalana kadar rezervlerimizi kullanmayı tercih ettik” dedi.

Hükümete mektup gitti

ENFLASYON hedefinin tutmaması nedeniyle Merkez Bankası hükümete bir mektup gönderdi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e gönderilen mektupta, “Enflasyonun yüzde 5 hedefine kalıcı olarak indirilebilmesi için bütün kurumların son yıllarda gösterilen çabayı kararlı bir duruşla sürdürmesi önem taşımaktadır” denildi. Gelinen noktada fiyat istikrarına ulaşıldığını ifade etmenin mümkün olmadığı değerlendirilen mektupta, “Enflasyon hedeflemesinde elde edilen 10 yıllık tecrübe enflasyonla mücadelenin kolektif bir çaba gerektirdiğini göstermiştir” ifadelerine yer verildi.

 

 

 

 

 

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle