GeriEkonomi "Enflasyonda düşüş yeniden başlayacak"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Enflasyonda düşüş yeniden başlayacak"

Para Politikası Kurulu (PPK) belirsizlik algılamalarını artıracak uygulamalardan kaçınılmasının mevcut koşullar altında hala önemini koruduğunu bildirdi. Yıllık enflasyondaki düşüşün bu ayla birlikte tekrar başlayacağı öngörüldü.

Para Politikası Kurulu’nun Erdem Başçı başkanlığında 23 Mart’ta gerçekleştirdiği toplantıda yapılan değerlendirmelerin özeti açıklandı.  Açıklamada, şubat ayı enflasyon rakamlarının para politikasının orta vadeli perspektifine yönelik belirgin bir duruş değişikliği oluşturmadığı bildirildi.

Gıda fiyatlarında gözlenen artışın, şubatta enflasyonu olumsuz etkileyen temel unsur olduğu belirtilen değerlendirmede, bu gelişmenin geçici olduğu ve gıda fiyatlarındaki artışın enflasyon üzerindeki olumsuz etkisinin mart ayında azalacağı tahmin edildi. Enflasyonda aşağı yönlü hareketin, gelecek aydan itibaren tekrar başlayacağı öngörüldü. Şubat ayına ilişkin yurt içi otomobil satışları, taşıt kredisi, tüketim endeksleri ve tüketim malı ithalatı verilerinin, talep ve üretim göstergelerinin istikrarlı seyrettiğine işaret ettiği belirtilen değerlendirmede, yatırımlardaki istikrarlı eğilimin devam etmekle birlikte önümüzdeki dönemde yavaşlama eğilimi gösterebileceği bildirildi.

Gerek makine-teçhizat gerekse inşaat sektörüne ilişkin göstergelerin, 2006 yılı başı itibarıyla bir hızlanma görülmemekle birlikte, yatırım talebindeki istikrarlı artışların en kısa vadede devam edeceği yönünde bilgi içerdiği vurgulandı.

Toplam talep gelişmelerine ilişkin dikkat çeken bir diğer noktanın da mart ayı ile birlikte ihracatın tekrar artış göstermeye başlaması olduğu vurgulandı.

Tüketici kredilerinin yüksek seviyelerini korumakla birlikte, özellikle konut kredileri hariç yıllık artış hızlarının son dönemde göreli bir istikrara kavuşma eğilimi sergilemesinin, iç talepteki artışın istikrarlı olduğu yönünde bir gösterge olarak değerlendirildiği bildirildi. Para Politikası Kurulu’nun değerlendirmesinde, "Özetle, arz ve talep koşullarına ilişkin değerlendirmeler, ekonomik faaliyette yılın başında gözlenen yavaşlamanın geçici olduğuna ve toplam talep artışının istikrarlı seyrini sürdürdüğüne işaret etmektedir" denildi.

PETROL FİYATLARI VE LİKİDİTE

Petrol fiyatlarında son aylarda öngörülemeyen salınımların devam etmesinin, 2006 yılı enflasyon hedefine ulaşılabilirlik açısından petrol fiyatlarının önemli bir risk unsuru olmaya devam ettiğini teyit ettiği bildirildi. Uluslararası likidite koşulları ve küresel risk iştahındaki olası dalgalanmaların enflasyon görünümüne ilişkin oluşturduğu risklerin her zaman mevcut olduğuna dikkat çekilen değerlendirmede "Son dönemde cari açığın finansman yapısındaki güçlenme eğilimi uluslararası likidite koşullarındaki dalgalanmalara karşı dayanıklılığın artmaya başladığı anlamına gelse de, yapısal düzenlemelerin kararlılıkla sürdürülmesi ve belirsizlik algılamalarını artıracak uygulamalardan kaçınılması mevcut koşullar altında halen önemini korumaktadır" uyarısı yapıldı.

PARA POLİTİKASINA İLİŞKİN BELİRSİZLİK ALGILAMASI

Para Politikası Kurulu’nun, son dönemdeki gelişmelerin, kısa vadeli enflasyon tahminlerini olumlu etkilemekle birlikte, Enflasyon Raporu’nda ortaya konulan orta vadeli görünümü belirgin olarak değiştirmediği değerlendirmesini yaptığı belirtilen açıklamada şöyle denildi: "Tekstil, hazır giyim ve deri sektörlerindeki Katma Değer Vergisi indirimi, imalat sanayiinde verimlilik artışlarının sürmesi ve petrol fiyatlarının ikincil etkilerinin sınırlı kalmaya devam etmesi gibi gelişmelerin enflasyonu kısa vadede olumlu etkileyeceği öngörülmektedir. Bu gelişmeler ışığında, yıllık enflasyondaki düşüşün mart ayından itibaren tekrar başlayacağı ve enflasyonun yıl sonunda nokta hedef olan yüzde 5’e yakın gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, para politikasına ilişkin belirsizlik algılamasının artma olasılığı, hizmet sektöründeki fiyat artışlarının halen yüksek olması, talep koşullarının enflasyona verdiği desteğin azalması ve hammadde maliyetlerinin yüksek seviyelerde dalgalanmaya devam etmesi, para politikasında temkinli yaklaşımın sürdürülmesini gerektirmektedir."

Açıklamada, "bugünkü bilgiler ışığında, orta dönemde politika faizlerinin yükselme olasılığının, aşağı inme ya da sabit kalma olasılığına kıyasla daha düşük olduğu; kısa dönemde ise sabit kalma olasılığının geçen toplantıya göre azaldığı" belirtilerek nisan ayında faiz indirimine gidilebileceği sinyali verildi. Açıklamada, "Bu politika perspektifinin, enflasyonun 2007 yılı ortalarında hedef patika ile uyumlu olmasını sağlayacağı öngörülmektedir" denildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle