GeriEkonomi Enflasyona fahiş fiyatlar yansıdı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enflasyona fahiş fiyatlar yansıdı

Enflasyona fahiş fiyatlar yansıdı
Abone Olgoogle-news

Bakan Berat Albayrak, son dönemde başta enerji olmak üzere fiyatlarda aşağı yönlü bir düşüşün başladığını ifade ederek, Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’nın ekim ayındaki etkinliği sınırlı da olsa pozitif yansıdığını, kasım ve aralıkta bu etkinin artarak devam edeceğini belirtti.

 

HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekim ayı enflasyon rakamlarıyla ilgili, “Eylül ayı en zor ayımız olacaktı. Sonrasında yolunu bulacaktı demiştik zaten. Eylüldeki fahiş fiyatlama algısı enflasyona yansıdı” ifadesini kullandı. Albayrak, kasım ve aralık ayında fiyatlamanın normalleşeceğini söyledi. A Haber’de enflasyon rakamlarını değerlendiren Albayrak, şöyle konuştu: “Maliyetlerde, enflasyonda eylül ayına kıyasla ekim ayında durumunu gördük. 2018’in Ekim ayı 2017’nin Ekim ayına yakın. Kasım ve aralık ayında fiyatlama davranışları normalleşecek. Trend gayet olumlu, yıl sonu hedeflerini yakalayacağımız bir noktadayız. Normalleşmenin en önemli adımlarından biri bankacılık sektöründe somut bir şekilde başladı. Yüzde 30-40-50’lere faiz sarmalının olduğu bir iklimden geldik. Yüzde 30’un altında, yüzde 20’lerde.

MİGROS’A TEŞEKKÜR

Bankacılık sektöründe ekim ayı iyi geçti, kasım ayında daha iyi olacak. 2019 enflasyonla mücadele kapsamını da yakında açıklayacağız. Gerek kur gerek ham madde fiyatlandırmaları iyileşme söz konusu. Özellikle gıda ve giyimde çok yakın takip ediyoruz, 2 bin 500 firmayı geçti enflasyonla mücadele. Bazen hafta sonları dolaşıyorum bakıyorum. Vitrinlerimizde görüyorum. Ben de bakanlığımız da takip ediyor. Enflasyonla mücadeleyi Migros çok ciddi bir şekilde uyguluyor. Ben teşekkür ediyorum. Bazı market zincirleri o kadar iyi uygulamıyor. Açıkladığımız dört sektör otomotiv, konut, mobilya, beyaz eşya. Mobilya sektörü ciddi izlerken bakıyoruz sunta sektöründe bu fiyatlandırmalar hoş değil. Fahiş mi değil mi bakacağız.”

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (06.11.2018)
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle