En fazla konut İstanbul'da

İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli dışında son yıllarda Tekirdağ, Kırklareli, Kahramanmaraş, Gaziantep, Denizli ve Kayseri Türkiye'de en çok konut yapılan illerin başında yer alıyor. 1990-1996 yıllarında gerçekleştirilen yatırımların yüzde 73'ü 12 ilde toplanırken en büyük payı yüzde 16.5 ile yine İstanbul alıyor.

Türkiye'de toplam yatırımların dörtte üçünün yapıldığı 12 il aynı zamanda konut yapımında da başı çekiyor. İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli dışında son yıllarda Tekirdağ, Kırklareli, Kahramanmaraş, Gaziantep, Denizli ve Kayseri yeni yatırım merkezi olma yolunda. Bu illerdeki ekonomik gelişme gayrimenkul alanında da kendisini gösteriyor. 1990-1996 yıllarında gerçekleştirilen yatırımların yüzde 73'ü 12 ilde toplanırken en büyük payı yüzde 16.5 ile yine İstanbul alıyor. Bu bölgelere, yatırımların ve dolayısıyla istihdamın artmasıyla yoğun bir göç yaşanıyor. Bu gelişme kendisini gayrimenkul alanında da hissettiriyor. Yatırımların yoğunlaştığı bu illerde telebe bağlı olarak da büyük konut projeleri birbiri ardına yükseliyor.

İSTANBUL

Sanayi yatırımlarının hızla gerçekleştiği 10 milyonluk nüfusuyla İstanbul Anadolu yakası Yakacık, Tuzla tarafına doğru, Avrupa yakası ise Beylikdüzü ve Çatalca'ya doğru hızla büyüyor.

Anadolu yakasında Yakacık-Uğur Mumcu Mahallesi'nde inşa edilen 20 bin konutun büyük bölümü tamamlandı. Fiyatların 1-2 milyar lira arasında değiştiği Yakacık'ta yerleşimler tamamlanmak üzere.

Avrupa yakasındaki en büyük konut projeleri Gürpınar, Beylikdüzü, Kavaklı üçgeninde bulunuyor. Emlak Bankası'nın 16 bin konutluk uydukenti Bahçeşehir ve hemen yanında inşaatı tamamlanmakta olan 12 bin konutun yer aldığı Boğazköy ve Esenkent, İstanbul'un büyük konut projeleri olarak dikkat çekiyor. Halkalı'dan Çatalca'ya kadar TEM otoyolunun iki yanındaki araziler de kooperatiflere tahsis edilmiş durumda.

ANKARA

Geçen 6 yılda 8.6 milyar dolarlık yatırımın gerçekleştiği Ankara hızlı bir büyüme içinde. Ankara Batıkent'ten sonra yayılma yönünü Etimesgut-Sincan yönüne çevirdi. Bu bölgede Emlak Bankası'nın Elvankent projesi yakındaki kooperatif inşaatlarını hızlandırdı ve fiyatların artmasına sebeb oldu. Çayyolu Bölgesi'nde de kooperatifler çok sayıda konut inşa ediyor. Bölgedeki konutların fiyatları 5-6 milyar liradan başlıyor.

İZMİR

İzmir'de konut yapımında son yıllarda hızlı bir artış gözleniyor. Bu konuda İstanbul ile başabaş giden İzmir Mememen, Urla, Buca ve Bornova'ya doğru genişliyor. Güzelbahçe'nin de imara açıldıktan sonra en çok prim yapacak yerler arasında olması bekleniyor. Bornova'nın Eğridere Köyü'nde 5 bin konutun inşaatı tamamlanmak üzere. Burada 100 metrekarelik kaba inşaatı bitirilmiş sobalı evlerin fiyatı 1.1 milyar liradan başlıyor, kiralar ise 15-20 milyon lira.

Narlıdere'de de 2 binden fazla konut yapıldı. Gecekondu bölgesi olan yerler dahi imara açıldı. 120 metrekare büyüklüğünde evlerin fiyatı 8-9 milyar lira. Karşıyaka Bostanlı'da Emlak Bankası projelerinden Mavikent ve Atakent bölgedeki diğer konutların da yükselmesine yol açtı. Dairelerin fiyatı 4-6 milyar arasında değişiyor.

BURSA

Bursa-İzmir yolu üzerindeki ihsaniye, Beşevler, kooperatif alanı açılan Ertuğrul Köyü kentte yoğun yapılaşmanın yaşandığı bölgeler. 100 metrekarelik daireler 4,5-10 milyar liraya satılırken dubleks ve tripleks dairelerin fiyatı 12-15 milyar arasında değişiyor. Bursa'nın Batı kısmındaki Nilüfer Bölgesi'nde yer alan Ertuğrul'da 75 bin kişinin yaşaması planlanıyor. İzmir yolundaki Fethiye Köyü de yeni binalarla donatılmış. Ev fiyatları 6 milyardan başlıyor. Dubleks evler ise 20 milyar lira.

KOCAELİ

Emlak Bankası ve Toplu Konut İdaresi'nin birlikte tamamladıkları 5 bin konutluk Yahyakaptan Yenişehir evleri de bu bölgede yer alıyor. İzmit Büyükşehir Belediyesi'nin Yahyakaptan'ın yanında başlattığı toplam 15 bin konutluk proje de bu bölgenin en büyük yatırımı olarak gösteriliyor. Ali Kahya Kasabasında ise 3 bin 500 konutluk yeni bir toplu konut alanı oluşturuluyor.

DENİZLİ

Denizli İzmir'den sonra Ege Bölgesi'nin ikinci büyük yerleşim ve sanayi merkezi olma yolunda. Denzili'ye 5 kilometre uzaklıktaki Yenişehir Bölgesinde belediye dar gelirliler için 5 bin konut yapıyor. Bu evlerin fiyatları ise 1,5-3 milyar lira arasında değişiyor. Bağbaşı ve Çamlık Bölgesi'ndeki evler gelir düzeyi daha yüksek gruba hitap ediyor. Dubleks-Tripleks villaların fiyatları 25-30 milyar arasında değişiyor.

KIRKLARELİ

Kırklareli'nde son yıllarda nüfus hızla artmaya başladı. İlin Kuzeybatısı'nda gecekondu önleme bölgesi olarak tespit edilen Kopças kasabasına doğru kooperatifler inşa edilmeye başlandı.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ'ın merkezinde hızlı bir yapılaşma göze çarpıyor. Kentte kooperatiflerin inşa ettiği yaklaşık 20 bin konut tamamlanmak üzere. Tekirdağ'da çoğunlukla 150 metrekare inşa edilen evlerin fiyatı 6,5 milyar liradan başlıyor. İldeki İstanbul çıkış yolu üzerindeki Altınova, Yüzüncü yıl mahallesi, Köseliyas yolu civarında yoğun inşaat faaliyetleri bulunuyor. Evlerin fiyatları ise 3,5-5,5 milyar arasında.

ADANA

Adana'da Büyükşehir Belediyesi ile Adana Koop'un büyük ölçekli konut projeleri devam ediyor. Belediye tarafından Serinevler semtinde inşa edilen 1500 konutluk projenin büyük bir kısmı tamamlandı.

KAYSERİ

Kayseri düzenli semtleri ve gelişen sanayi bölgesi ile dikkat çekiyor. Belediye ve kooperatifler toplu konut inşa ediyor. Büyükşehir Belediyesi 15 bin konutluk Beyazşehir projesini Bersin ve Çıralan'da gerçekleştiriyor. Talas Belediyesi 5 bin konutluk proje başlattı. Mimarsinan'da Mimsin projesi 3 bin konuttan oluşuyor.

KAHRAMANMARAŞ

Dereköy yolu üzerinde 3 bin konutluk projenin çalımaları tamamlandı. Şu anki belediye yatırımları kentin doğu bölgesine yapılıyor.

GAZİANTEP

Gaziantep 2000 yılına kadar bin yeni tesis, 100 bin kişilik istihdam ve 5 milyar dolarlık ihracat yakalamayı hedefliyor.

Binevler, Emek, Güvenevler ve Sarıgüllük'te lüks konutlar oldukça fazla. 140 metrekare büyüklüğündeki lüks dairelerin fiyatları 10 milyar liradan başlıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: