GeriEkonomi En az bir kez ‘melek’ olacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En az bir kez ‘melek’ olacak

En az bir kez ‘melek’ olacak
Abone Olgoogle-news

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan İkinci 100 Günlük Eylem Planı çerçevesinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı en az bir girişim sermayesi fonuna kaynak taahhüdünde bulunulacak. Ayrıca, İnteraktif Vergi Dairesi kapsamına 5 yeni hizmet eklenecek.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan İkinci 100 Günlük Eylem Planı çerçevesinde bakanlıkların da ikinci 100 gün hedefleri ortaya çıktı. Buna göre Hazine ve Maliye Bakanlığı en az bir girişim sermayesi fonuna kaynak taahhüdünde bulunulacak. Yani girişimcilik ekosistemindeki adıyla ‘melek yatırımcı’ olacak.

KALKINMA FONU KURULUYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 11 eylemi hayata geçirmesi hedeflenirken, Kayıtdışı Ekonomi İle Mücadele Eylem Planı hazırlanacak. Yeminli mali müşavir raporuyla nakten talep edilebilen KDV iade tutarlarının yüzde 50’sinin 10 iş günü içinde gerçekleştirilebilmesine ilişkin sistem geliştirilecek. Defter beyan sisteminin kapsamının, işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi sağlanacak.

Bakanlık çalışmaları kapsamında özel sermaye yatırımlarının artırılması ve yüksek teknoloji yatırımlarına alternatif finansman sağlanması için Türkiye Kalkınma Fonu kurulacak. Eylem planı kapsamında en az bir girişim sermayesi fonuna kaynak taahhüdünde bulunulacak. Sistemik riskin gözetimi ve finansal istikrarın korunması amacıyla Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında belirlenecek veri depolama kuruluşlarına ilişkin ikincil düzenlemeler yapılacak. Kitle fonlaması düzenlemelerinin yürürlüğe konması hedeflenirken, Açık Veri Paylaşım Portalı’nın hazırlanması ve kullanıma açılması sağlanacak. Vergi dışı gelirlere yönelik Ortak e-Tahsilat Platformu’nun devreye alınması için adım atılacak. İnteraktif Vergi Dairesi kapsamına 5 yeni hizmet eklenecek.

Öte yandan, İkinci 100 Günlük Eylem Planı’nda Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın yürüteceği 6 eylem de yer aldı. Buna göre, kamu-özel iş birliği modeline ilişkin çerçeve mevzuat çalışması tamamlanacak. Yükseköğretim Mekanları Yatırım Karar Destek Sistemi Projesi geliştirilecek. Bütün kamu kurumlarını kapsayan Kamu Yatırımları Bilgi Sistemi oluşturulacak. Kamu kurumlarının kadro ve pozisyonlarına ilişkin işlem süreçlerinin tümüyle elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilmesine ilişkin proje başlatılacak.

Program bazlı bütçeleme sistemine geçiş için program yapısı oluşturulacak. Öte yandan Başkanlıkça, Katılım Öncesi Ekonomik Reform Programı hazırlanacak.

1000 MADEN SAHASI İHALEYE ÇIKACAK

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da ikinci 100 gün hedefleri kapsamında, yıl sonuna kadar Hakkari’ye doğal gaz götürülerek 81 ile bu imkan sağlanacak. Hidrokarbon aramalarına devam edilecek Akdeniz’de, 3 bin 100 kilometrekare alanda 3 boyutlu sismik veri toplanacak. Rus doğalgazını Türkiye’ye ve Avrupa’ya taşıyacak TürkAkım boru hattının Türkiye topraklarındaki kara ısmının yapımına başlanacak. Kamuya ait sahalardaki yerli kömür üretiminde, tüvenan linyit üretiminin yüzde 9 artırılarak 7 milyon tona çıkarılması hedefine yer verilen plana göre, tüvenan taşkömürü üretimi de yüzde 7 artırılarak 427 bin tona yükseltilecek. 1000 maden sahasının ekonomiye kazandırılması için rezervlerin Türkiye’de işlenip uç ürün üretilecek şekilde tesis kurulması şartıyla ihaleye çıkılacak.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle