Emlakbank konutlarına 4.629 başvuru

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından satışa çıkarılan Emlakbank konutlarında ilgi belli konutlarda yoğunlaştı. Bu nedenle başvurular 553 konut için gerçekleşirken, 460 konutun satış sözleşmesi imzalandı.

Haberin Devamı

20 Mayıs'ta satışa çıkarılan 1,241 konut ve 15 işyeri için, 10 Haziran'a kadar verilen sürede 4,629 başvuru oldu.

Başvurular 553 konut için yoğunlaşırken, çekilen kura sonucunda, konut alma hakkı kazananlardan 460'ı satış sözleşmesini imzaladı. Buna göre, satışa çıkarılan yaklaşık 1,260 taşınmaz için, 3 katından fazla başvuru olmasına karşın, başvuruların belli konutlarda yoğunlaşması üzerine satış oranı ortalama yüzde 36'da kaldı. Satılan konutlardan, 28 trilyon lirası peşinatlardan olmak üzere yaklaşık 43 trilyon lira gelir bekleniyor.

TOKİ Başkanı Tuna Turagay, rakamların konutlara ilgi olduğunu gösterdiğini, ancak uygulanan satış yöntemi ve konutların bazı durumlarından kaynaklanan sorun nedeniyle satış oranının düşük gerçekleştiğini söyledi.

Satışlarda, 10 Haziran'a kadar talep toplanmış, aynı konuta birden fazla talep gelmesi halinde kura yöntemine başvurulmuştu. Turagay, 200 milyar liraya varan bedeli ödediği halde istenilen konutun alınamamasının satışları olumsuz etkilediğini, insanların kuraya tepki gösterdiğini söyledi.

Haberin Devamı

Diğer taraftan bazı projelerde, daha önce açılan satış kampanyalarında satılan konut sayısının az olması nedeniyle, satın alanlara hemen oturma izni verilemedi. Aynı sorun bu kampanyada da yaşandı. Söz gelimi, 150-200 daireli projelerde 10-15 konut satıldığı için, sitelerin yönetimi ile ilgili sorunlar nedeniyle bu konutlara hemen oturma izni verilemedi. Bu da satışları olumsuz etkileyen etkenlerden biri oldu.

TOKİ Başkanı Tuna Turagay, gelen talebi değerlendirmek için açık satış yöntemine geçmeye karar verdiklerini açıklarken, az konut satılan projelerde, satılan konutların kullanıma açılması için çalışma yapılacağını, kullanıma açılacak tarihler ilan edilerek satışa geçilebileceğini söyledi.
  
SATIŞ FİYATLARI YÜZDE 1.5 ARTIRILACAK

Açık satış yöntemine Temmuz ayı içinde geçilmesi planlanırken, konutların Mayıs'ta ilan edilen satış fiyatları, yüzde 1.5 artırılacak, ancak satış şartları değiştirilmeyecek.

Açık satış yönteminde, başvuranlar, ilk pakette satışa çıkarılan 1241 konuttan kalanlardan istediğini satın alabilecek.   

Verilen bilgiye göre, Emlakbank konutlarından satın almak isteyenler, en çok kredi kullandırılmamasından ve satış şartı seçeneğinin az olmasından şikayet ediyor. Önceden, konut satışları sırasında Emlak Bankası hem kredi kullandırıyor hem de değişik oranlarda peşinat ve ona göre satış vadesi belirliyordu.

Haberin Devamı

Şu anda konutların satışına aracılık eden Ziraat Bankası herhangi bir kredi kullandırmıyor. Konutlar için peşin, yarısı peşin 48-36 ay vade veya yüzde 25'i peşin 60 ay vade olmak üzere satış seçeneği sunuluyor. Ziraat Bankası, konut satışları için, 5'i temerküz şubesi olmak üzere değişik illerde 69 şubesini yetkilendirdi.

Verilen bilgiye göre, Sinanaoba'da satışa sunulan 400 konut ve 11 işyeri için toplam 110 başvuru oldu. Başvurular 219 konutta yoğunlaşırken 177 konutun satışı kesinleşti. Bahçeşehirde satışa sunulan 381 konut için 1,661, konut sayısının 4 katı bavuru yapılırken, başvurular 197 konutta yoğunlaştı ve 166 konutun satışı kesinleşti.

Haberin Devamı

Ataşehir'de satışa sunulan 268 konuta 1,686 başvuru oldu. Başvurular 88 konuta yapılırken, 79 konutun satış sözleşmesi imzalandı. Bilkent'te satışa sunulan 165 konuta 88 başvuru yapıldı. Başvurular 30 konutta yoğunlaştı ve 21 konutun satışı kesinleşti.

Bahçeşehir ve Sinanoba projesinde satış oranı yüzde 43, Ataşehir'de yüzde 30, Bilkent'te yüzde 12.7 oldu. 

 

Haberle ilgili daha fazlası: