GeriEkonomi Emlakbank, konut hesabını 10 bin emlakla kapatacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Emlakbank, konut hesabını 10 bin emlakla kapatacak

Emlak Bankası'nda düşük faizle tutulan ve bazı yasal engeller nedeniyle de etkin bir şekilde kullanılamayan ‘‘Konut Edindirme Yardımı (KEY) Hesabı'nın tasfiyesi için çalışmaların sonuçlanmak üzere olduğu öğrenildi. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından, KEY Hesabı'nın idareye devri için, ‘‘Emlak Bankası'nın hesapta biriken para değerinde konutu TOKİ'ye vermesi’’ önerisini içeren yasa taslağı, Başbakanlık'a gönderilirken, yasadan önce uygulamaya geçiliyor.

Yasa taslağı hakkında Hazine Müsteşarlığı ile Maliye Bakanlığı'nın olumlu görüş bildirmesi üzerine TOKİ, Emlak Bankası'ndan, hesapta biriken paraya eşdeğer konutun hesaplanarak idareye bildirilmesini istedi.

Verilecek konutlar ve değerlerinin hesaplanması için, Hazine, Emlak Bankası ve TOKİ temsilcilerinden oluşan komisyon kurulacak.

Konutların devri işleminin yıl sonundan önce tamamlanması öngörülüyor.

KEY hesabında 200 trilyon liradan fazla para olması nedeniyle, Emlak Bankası'nın devretmek durumunda kalacağı konut sayısının 10 bin civarında olacağı belirtiliyor.

Bu arada yetkililer, yapılacak işlemlerde yasal açıdan bir sakınca olmadığını ifade ederek, satılacak konutlardan sağlanacak gelirin de Toplu Konut Fonu'na aktarılacağını bildirdiler.

15 BİN KONUT VAR

Emlak Bankası'nın elinde halen 15 binden fazla tamamlanmış konut bulunuyor. Banka Nisan ayı sonunda başlattığı satış kampanyası kapsamında, 3 binden fazla konut satarak 66 trilyon lira gelir elde etmişti.

Bankanın, ihalesi veya projesi yapılmış toplam 25 bin konutu daha bulunuyor.

TOKİ'YE KAYNAK

TOKİ, Emlakbank'tan aldığı konutları, kendi yönetmeliğinde belirtilen şartlara göre satarak kaynak yaratacak. Yetkililer, TOKİ'nin konut satışında vade açısından bir sınırlama olmaması nedeniyle, genelde ’’satış bedeli oldukça yüksek'' olan Emlakbankası konutlarının, uzun vadelerle daha kolay satılabileceğini kaydettiler.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle