Eli Acıman vefat etti

Eli Acıman vefat etti

Türkiye'nin ilk reklamcılarından olan Eli Acıman, 91 yaşında hayata veda etti. Acıman, yarın Neve Şalom Sinagogo'unda düzenlenen törenle birlikte toprağa verilecek.

Haberin Devamı

Birçok projede imzası olan Acıman, Turgut Özal'la özdeşleşen ünlü "icraatın içinden" adlı program ve elindeki dolmakalemiyle "Özal Portresi"nin de arkasındaki isimdi.

Eli Acıman vefat etti

ELİ ACIMAN KİMDİR?

1919’da istanbul’da doğan, 1936’da Saint Joseph Lisesi’nden mezun olan Eli Acıman, 1939 yılında üniversite için Paris’e gitti. Vitali Hakko’nun isteği üzerine ilk reklamını Eylül 1943’te 'Şen şapka' için hazırladı.

Manajans'ın kurucusu olan Acıman, reklamcılıkta birçok ilke imza attı. 1972 yılında Uluslararası Reklamcılık Derneği’nin Türkiye kolunu kuran Acıman, 1987’ye kadar başkanlığını yaptı. 1985’te ise Reklamcılar Derneği’nin kurucu başkanı oldu.

Haberin Devamı

Acıman ve Manajans'ın en çok hatırlanan işlerinden bir tanesi de ANAP ve Turgut Özal'la ilgiliydi. 1983 yılında tarihi bir seçim başarısı yakalayan ANAP'ın bu başarısının arkasında ve daha sonra Turgut Özal'la özdeşleşen ünlü "icraatın içinden" adlı program ve elindeki dolmakalemiyle "Özal Portresi"nin de arkasında Eli Acıman vardı.

"Kral bira, lüks bira" (1969, Tuborg), "Soylu yün halı" (1976, Saray), "Fark edilirsiniz" (1977, Beymen), "Hizmette sınır yoktur" (1980, YKB), Sony varken Sony alınır" (1987) gibi pek çok sloganın yaratıcısı da Acıman'dır.

Haberle ilgili daha fazlası: