GeriEkonomi Ekonomi yönetiminde atamalar başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ekonomi yönetiminde atamalar başladı

Hükümet ekonomi yönetimini yeniden düzenlemek için düğmeye bastı. Başbakan Mesut Yılmaz kritik koltuklara yapılacak atama kararnameleri dün imzalayarak onay için Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e gönderdi.

Hükümetin ekonomide yapacağı ilk atamalar Hazine Müsteşarlığı, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ve Eximbank Genel Müdürlüğü için olacak.

Hazine Müsteşarlığı'na Dr. Mahfi Eğilmez'in, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'ne Yener Dinçmen'in, Eximbank Genel Müdürlüğü'ne Selçuk Demiralp'in atanmaları kesinleşti. Yapılacak bu atamalarla birlikte Turgut Özal'ın başbakanlığı dönemindeki ekonomi yönetiminde yeralan, bürokrasinin önemli isimleri yeniden biraraya gelmiş olacak.

Bu üç atama kesinleşirken, ekonomi yönetimine yapılacak diğer atamalar konusunda çeşitli spekülasyonlar yapılıyor.

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarlığı'na eski Müsteşar yardımcılarından Dr. Yavuz Ege'nin atanması beklenirken, Özelleştirme

İdaresi Başkanlığı için eski Başkan Yardımcılarından Uğur Doğan'ın ismi, son günlerde öne çıkmaya başladı. Bu arada Enerji Bakanlığı Müsteşarı Uğur Doğan'ın yerinde kalacağı yolundaki beklentiler de artmaya başladı.

Özal'ın Başbakanlığı, Güneş Taner'in Bakanlığı döneminde uzun yıllar Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın Hazine'den sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüten Mahfi Eğilmez, daha sonra Washington'da Başmüşavirlik yapmıştı. Tansu Çiller'in hem Bakanlığı hem Başbakanlığı sırasında bir-kaç kez Hazine Müsteşarlığı için getirmek istediği Eğilmez, bu göreve kabul etmemişti. Mevcut Hazine Müsteşarı Prof. Dr. Mehmet Kaytaz'ın yeniden üniversiteye dönmesi beklenirken, bu hafta içinde göreve başlaması beklenen Eğilmez'in hemen işlere başlaması bekleniyor. Eğilmez'in göreve başlamasından sonra, başta Müsteşar Yardımcısı İhsan Fevzibeyoğlu olmak üzere, üst yönetimde bulunan 5-6 kişinin görevden alınarak, yerlerine yeni atamalar yapılması bekleniyor.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False