GeriEkonomi Ekonomi yönetimi savaşa hazır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ekonomi yönetimi savaşa hazır

1990-1991'deki Körfez Krizi'nden önemli dersler çıkaran ekonomi yönetimi, bu kez Türk ekonomisinin fazla zarar görmeyeceğini savunuyor. Savaş halinde dövize talep olabileceğini dikkate alan Merkez Bankası, buna yönelik hazırlık yaptı. Merkez Bankası'nın en büyük teminatı 20 milyar dolarlık döviz rezervi.

Ekonomi yönetimi, ABD'nin Irak'ı vurması halinde çıkacak krizin eskisi kadar büyük olmayacağı görüşünde. Ekonomi bürokratları buna rağmen, olası bir sıcak çatışmaya karşı önlemlerini de hazırladılar. 1990-91 körfez krizi döneminde çok büyük deneyimlere sahip olduklarını kaydeden bürokratlar, o dönemki kadar sıkıntı beklemediklerini kaydederken, buna karşılık o dönemi gözönüne alarak krize hazırlık yapıldığını da kaydettiler.

İki dönem arasında karşılaştırma yapan bürokratlar, ilk Körfez krizi sırasında ‘‘Türkiye'nin de savaşa girmesinin uzun süre tartışıldığını’’ kaydederek, asıl sıkıntı yaratan unsurun bu olduğunu söylediler.

Bunun yanısıra ilk krizde kara hareketi gerçekleştiğini hatırlatan bürokratlar, ‘‘İlk krizde süre çok uzundu, bu da ekonomideki tahribatı artırdı’’ dediler. Olası bir çatışmada ise sürenin daha kısa olacağını ve kara hareketi yaşanmayacağını tahmin eden bürokratlar, bu nedenle savaşın etkisinin de llkine kıyasla çok daha küçük olacağı görüşündeler.

Buna karşılık ilk Körfez krizi sırasında Türkiye ekonomisinin bugünküne kıyasla çok daha güçlü bir konumda olduğunu hatırlatan bazı bürokratlar, ‘‘şimdi çok daha hassas dengeler üzerinde gidiyoruz. İlk krize kıyasla tek handikabımız bu’’ dediler. ‘‘Hiçbir şey ilki gibi olmaz’’ diyerek, o dönemden büyük bir deneyim kazandıklarını hatırlatan yetkililer, ‘‘Ekonominin içinde bulunduğu duruma rağmen, ilk deneyim bize sorunları aşmak için büyük güç veriyor’’ dediler.

MERKEZ BANKASI HAZIR

Olası bir krizden en fazla etkilenecek kurumların başında Merkez Bankası geliyor. Merkez Bankası yönetiminin 1990-91 dönemini irdelemeye başladığı öğrenilirken bilgi veren yetkililer, ‘‘O dönemi çok soğukkanlı ve başarılı bir yönetimle çok ucuz atlatmıştık. O dönemi yaşadığımız için olası bir çatışmayı daha rahat atlatırız’’ dediler.

Çok fazla bir sorun beklemediklerini kaydeden yetkililer, ‘‘Ancak ihtiyatı da elden bırakmıyoruz’’ dediler. Merkez Bankası'nın ‘‘isteyene istediği kadar efektif ’’ vermeye devam edeceğini, kriz halinde bile bu ilkenin değişmeyeceğini kaydeden yetkililer, ‘‘Dövize talep artsa bile sorun beklemiyoruz, 20 milyar dolarlık rezervlerimiz en büyük güvence’’ dediler.

Merkez Bankası'nın sorun beklememekle birlikte olası bir krize ihtiyatla girebilmek için ‘‘Her zaman bulundurduğu efektif miktarını artırdığı’’ öğrenildi. Merkez Bankası'nın şubelerinde bulundurduğu efektif miktarlarını artırarak anında piyasaya sürmeye şimdiden hazırlandığı belirtilirken, bu konuda hiç bir sorun yaşanmayacağını söylediler.

Bu arada Merkez Bankası'nın yanısıra özellikle kamu bankalarının da ellerinde bulndurdukları efektif miktarlarını artırdıkları ve küçük birer kriz komitesi kurarak gelişmeleri yakın takibe aldıkları öğrenildi.

ABD Irak'ı vurursa ekonomiyi nasıl etkiler?

DÖVİZE YÖNELİŞ OLACAK:

Olası bir çatışma halinde ilk gelişme dövize talebin artması olacak. Halk dövizi elinde tutma eğilimine girecek. İsteyene istediği kadar döviz verilip, panik önlenecek. Bu durum, dövizlerin sisteme geri dönmesini sağlayacak.

TL'YE TALEP ARTAR:

Dövizin hemen ardından TL'ye olan talebin artması bekleniyor. Daha çok döviz alabilmek için herkes elinde TL bulundurmak isterken, hem efektif satışları ile hem de TL ihtiyacı karşılanarak bu talep de eski seviyesine indirilecek.

EN HASSAS YER BORSA:

Sıcak çatışmadan ilk etkilenecek piyasalardan biri de hisse senedi piyasası olacak. Yetkililer borsada bir miktar düşüş yaşanabileceğini, ancak kısa sürecek çatışmanın fazla bir zayiat vermeden eskiye dönüşü sağlayacağı görüşündeler.

SINIR TİCARETİ ETKİLENECEK:

Yetkililer olası bir çatışma halinde sınır ticaretinin de darbe yiyeceğini söylediler. Geçen krizde de aynı şeyin yaşandığını kaydeden yetkililer, bu ticaretin genel ekonomiye çok fazla etki etmediğini hatırlattılar.

BORU HATTI:

Sınır ticaretinin yanısıra, boru hattından petrol akışının da durması söz konusu olacak. Nitekim, 1991'deki Körfez Krizi ve sonrasında boru hattı zararı çok büyük olmuştu.


Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False