GeriEkonomi Economist: Kırılgan Türkiye hızlı toparlanır ama IMF’ye ihtiyacı var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Economist: Kırılgan Türkiye hızlı toparlanır ama IMF’ye ihtiyacı var

Economist: Kırılgan Türkiye hızlı toparlanır ama IMF’ye ihtiyacı var
refid:12095991 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

The Economist Dergisi, Türkiye’nin küresel krize diğer gelişen ekonomilere göre daha iyi dayandığını yazdı. korumasını sağladı. G-20’de ise, Brezilya’nın yüzde 9.25’lik faizle Türkiye’nin üzerinde yer aldığı

THE Economist dergisi, Türkiye’nin ‘kırılgan’ ekonomisinin kısa süre içinde toparlanabileceğini belirterek, “Ancak Türkiye’nin yine de bir IMF anlaşmasına ihtiyacı var” yorumunu yaptı. Dergideki Türkiye ile ilgili makalede, küresel krizin ilk ortaya çıktığı dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘krizin Türkiye’yi teğet geçtiğive Türkiye’nin yeni bir IMF (Uluslararası Para Fonu) anlaşmasına ihtiyacı bulunmadığı’ yolunda açıklamalarda bulunduğu hatırlatılarak, “Erdoğan daha sonra bu sözlerini geri almak zorunda kaldı” denildi.  Türkiye’nin diğer gelişen ekonomilere göre kredi krizine iyi dayandığı vurgulanan Economist’in makalesinde, bunların kısmen bankacılık alanında yapılan katı düzenlemelerden kaynaklandığı,  belirtildi.

Batılı bankacıların Türkiye’de son kabine değişikliğiyle yapılan değişimi de memnuniyetle karşıladığı belirtilen makalede, eski ekonomi bakanı Mehmet Şimşek’in Maliye Bakanlığı’na getirildiği, Ali Babacan’ın da ekonominin yönetimine getirildiği hatırlatıldı. Babacan ile Şimşek’in IMF ile anlaşmadan yana oldukları görüşünü de ileri süren dergi, yeni anlaşmanın yabancı yatırımcının güveninin güçlendirilmesi açısından hayati önem taşıdığını yazdı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle