GeriEkonomi Ecevit: IMF, hükümetin geleceğini göremiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ecevit: IMF, hükümetin geleceğini göremiyor

IMF'nin yeşil ışık yakmasının Türkiye'nin dış sorç problemini çözebilmesi açısından önemli olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, İstanbul Ticaret Odası'nda yaptığı konuşmada, IMF'in, bugünkü hükümetin geleceğini göremediği için çekingen davrandığını söyledi.

Türkiye'nin borç problemini çözebilmesi için Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) yeşil ışık almanın faydalı olacağını belirten Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, ‘‘Ancak IMF, bugünkü hükümetin geleceğini göremediği için çekingen davranıyor’’ dedi.

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) aylık olağan toplantısında konuşan Ecevit, IMF'in kriz nedeniyle Uzakdoğu'ya yardım konusuna öncelik verdiğini belirterek, ‘‘Onlar, IMF'in sert şartlarını kendi ülkelerine uygulatabiliyorlar. Onlarda bizimki kadar gelişmiş bir ekonomi olmadığı için IMF'in çok ağır koşullarını uygulayabiliyorlar. Eğer biz enflasyonu yüzde 10'lara düşürmek için bir politikayla çıksak, bizi hükümetten düşürürler’’ dedi.

DUMAN ATTIRIRDIK

Ecevit, 8 yıllık eğitim reformundan sonra vergi ile sosyal güvenlik reformunu hızla Meclis'e sevkettiklerini hatırlatarak, enflasyonun Türkiye'de sadece servet sahibi kesimlerde değil, diğer kesimlerde de bağımlılık haline geldiğini söyledi. Ecevit, bu diğer kesimlerin de enflasyon lobisi içinde yer almak zorunda bırakıldıklarını söyledi.

Avrupa Birliği ile ilişkilere de değinen Ecevit, Gümrük Birliği için ‘‘Türkiye, ucuza Gümrük Birliği'ne girdi’’ dedi. Türkiye'nin elindeki kozları kullanamadığını belirten Ecevit, bu anlaşmanın AB kapısını daha da kilitlediğini savunarak, şöyle devam etti:

‘‘Eğer Türkiye Avrupa Birliği'nin ilk genişleme halkasında yer alsaydı adam başı 600 dolar mali destek alacaktı. Bu, 62 milyar dolar eder. Daha o dönemde AB'nin o parayı bize vereceğinden ümitli değildim. Fakat onda birini verselerdi, Avrupa'ya duman attırırdık.’’

HEDEF DEĞİL TEMENNİ

Konuşmasının özelleştirme ile ilgili bölümünde, özelleştirmeye ilişkin rakamsal hedef vermenin zorluğuna değinen Ecevit, ‘‘Ben rakamlar hakkında konuşmayı sevmem. Çünkü Türkiye'de çok şey değişiyor. Hükümetimizin açıkladığı 10 milyar dolarlık özelleştirme hedefi bir temennidir. Bu temenni için kalıbımı basacak durumda değilim. Fakat bu hedefe ulaşmak için de çalışıyoruz. Eğer halkın desteğini de alırsak bu hedefi bile aşabiliriz’’ dedi.

İTO: DSP, CHP ile seçim mutabakatı yapsın

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım da yaptığı konuşmada, üç koalisyon ortağının CHP ile görüşerek 1999 yılında yapılacak bir seçim için mutabakata varmalarını önerdi. Yıldırım, ‘‘Hergün seçim beklentisiyle yaşamak istemiyoruz. Güçlü bir hükümeti getirecek seçim sistemi değişikliği yapmadan da seçime gitmeyin’’ diye konuştu. Devlet Bakanı Güneş Taner'in enflasyonun düşürülmesiyle ilgili açıklamalarını da popülist bulduklarını ve onaylamadıklarını belirten Yıldırım, Irak Krizi ile ilgili olarak da, ‘‘Türkiye'yi İngiliz Amerikan dümen suyundan kurtarmalıyız’’ dedi. Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'in de katıldığı toplantıda, Vergi Tasarısı'nı eleştiren Yıldırım, tasarının reform olmaktan çıktığını savunarak, enflasyon muhasebesi sisteminin getirilmesini ve KDV uygulamasının harcamalardan düşürülmesini istedi.


Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False