GeriEkonomi ‘Durmuş gitti, hologram bitsin’ kampanyası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Durmuş gitti, hologram bitsin’ kampanyası

Su üreticileri, eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş döneminde kaçak dolumları önlemek amacıyla başlatılan ‘‘hologramlı kapak’’ uygulamasını, iktidar değişikliğinden yararlanarak iptal ettirmek için kolları sıvadı.

Bu amaçla geçtiğimiz ay yeni Sağlık Bakanı Recep Akdağ'la görüşen üreticiler, Bakanlığın konuya önem verdiğini ve uygulamayı gözden geçirdiğini ileri sürdüler. Üreticiler, hologram temin yetkisini elinde bulunduran Türk Sağlık Eğitim Vakfı (Türkse) hakkında da inceleme başlatıldığını ileri sürdüler.

İstanbul Memba Suları İmal Eden ve Satan Esnaflar Odası, Su Sanayicileri Derneği (Susader) ve Doğal Kaynak ve Maden Suyu Üreticileri Derneği (Suder) dün ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Sektör adına konuşan Suder Başkanı Hasan Aslanoba, ‘‘Tamamen rant amacıyla düzenlenmiş, hiçbir kamu yararı olmayan, tam tersine tüketicinin aleyhine olan uygulamanın artık sona ermesini ve yönetmelikten çıkarılmasını istiyoruz. Kararlıyız, mutlaka bu rezaleti sona erdireceğiz’’ dedi.

Su sektöründeki firmaların yüzde 90'ının uygulamaya karşı olduğuna dikkat çeken Aslanoba, 19 litre damacana su segmentinde faaliyet gösteren firmaların kendi logo ve firma bilgilerini taşıyan emniyet bandı kullandığına değinerek şöyle konuştu: ‘‘Sektörde bugün itibariyle emniyet bandı kullanmayan firma yok. Ancak su firmalarının hologramsız emniyet bandını tercih etmelerinin nedeni denetimden kaçmak değil, tüketicilerin yanıltılmasını, haksız rekabeti, halkın içtiği sudan Türksev Vakfı'na haraç ödenmesini önlemek ve üretim maliyetini düşürmek.’’ Türksev'den 40 bin 500 liraya aldıkları hologramın maliyetlerini yüzde 15 oranında etkilediğini söyleyen Aslanoba, uygulamanın denetime hiçbir katkısının olmadığını ileri sürdü.

15 TRİLYONLUK PAZAR

Toplam iş hacminin 600 trilyon lira olduğu tahmin edilen pazarda 2001 yılı Ağustos ayından bu yana ‘‘hologramlı kapak’’ uygulanıyor. Firmaların üretim miktarları gözönüne alınarak yılda 360 milyon adet olmak üzere 15 trilyon liralık hologram satışının öngörüldüğü sisteme göre 2001 yılında açılan ihaleyi kazanan Hologram A.Ş., hologramların tanesini 27 bin liradan Türksev'e satıyor. Vakıf da bu hologramları 40 bin 500 liradan su üreticilerine dağıtıyor. Üretici firmaların uygulamaya karşı olmaları nedeniyle bu güne kadar sadece 100 milyon adet hologram satışı yapılabildi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False