GeriEkonomi Dünyanın turistini taşıyan Türkler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyanın turistini taşıyan Türkler

Yurt dışında çoğunlukla tekstil ve gıda alanlarında çalışan Türk işadamları, turizm alanında da önemli başarılara imza atıyor. Haftalık Ekonomist Dergisi'nin haberine göre, Avusturya ve İsrail'de turizm alanında liderliğe oyanayan Türk işadamları, Fransa ile Hollanda'da da ilk beş firma arasında yer alıyor. Bu ülkelerin dışında Kore, ABD ve Tayland gibi ülkelerde de çalışan işadamlarından birisi ise Atlas Okyanusu'ndaki Antil Denizi'nde, Hollanda Antilleri adlandırılan Aruba-Bonair-Curaçao, kısaca ABC adalarında turizm yapıyor.

LİSTEDEKİ TÜRKLER

Geçen yıl turizmden sağlanan 6 milyar dolarlık gelirin yarısına yakınını sağlayan turizm devleri şöyle sıralanıyor:

‘‘Öger Kardeşler, Mümtaz Teker, Dr. Cem Kınay, Oğuz Serim, Cankut Bagana, Haluk Semiz, Ahmet Çengeloğlu, Ahmet Bozkurt, Hamdi Öztürk, Fikret Gürbüz, Mehmet Ak, Talha Görgülü, Birol Türemişli, Orhan Sancar, Hasan Tombul, Esat Yalçın, Cemil Baykal, Halis Çakmak, Mustafa Coşkun, Nihat Özçubukçu, Doğan Yılmaz, Mehmet Akbulut, İzi Madem, Firuz Bağlıkaya, Nazan Unat, Songül Etili.’’

Bu turizm şirketleri, Türkiye'yi dünyanın 30 ülkesinde pazarlıyor ve dünya genelinde yaklaşık 5 milyon turiste tatil imkanı sunuyor. Öger Tours, Gulet, Pacha Tours, Taurus, Ten Tours, Win Setur, Simena Group, Sonar Reisen ve Öztürk Reisen ise günümüzde artık seyahat endüstrisinin birer devi sayılıyor. Bu turizmcilerin, bugün toplam 40 uçağı, 120'nin üzerinde oteli ve yüzlerce otobüsü bulunuyor. İkinci kuşak olarak kabul edilen diğer turizmcilerimiz ise daha çok yeni pazarlara yöneldi. Bunlar arasında Turtess, Ekfun, Tat Travel, Tour Select, Hello Tur, Sonar Reisen, Simena Group, Öztürk Reisen, Sultan Reisen, Carat Tours, Maptur, Magister, Diana, Detur, Tur Kimera, Gemini, Uniropa, Unitrip, Golden Bay Tour ve Trek Turizm yer alıyor.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False