Dünyanın en büyük fuarında elektriği Türk otolar açtı

Dünyanın en büyük fuarında elektriği Türk otolar açtı

Bu yıl 63’üncüsü düzenlenen Frankfurt Otomobil Fuarı’nda elektrikli modellerin yanısıra ‘Made in Turkey’ damgalı araçlar dikkat çekti. Renault Grand Tour, Toyota Verso ve Peugeot Bipper Tepe Türkiye’yi temsilen fuarda yer alırken; Bursalı Renault Fluence ve Fiat Fiorino Trekking de dünyaya ilk kez Frankfurt’ta tanıtıldı.

Haberin Devamı

FRANKFURT OTOMOBİL FUARINDAN KARELER

SON 1 yıldır sıkıntılı günler geçiren otomotiv endüstrisi, Frankfurt’ta krizden çıkışın yollarını elektrikli ve çevreci otomobillerde arıyor. Bu yıl 63’üncüsü düzenlenen dünyanın en büyük otomobil fuarında, 82’isi dünya prömiyeri olmak üzere 100’ün üzerinde yeni model sergilenirken, Türkiye’de üretilen otomobillerin çevreci versiyonları da Frankfurt’a damgasını vurdu. Bursa’da Oyak Renault fabrikasında üretimine başlanan Renault Fluence’in elektrikli versiyonu, Fransız şirketin tüm dünyada kriz sonrası için hazırladığı ‘elektrikli oto’ atağının ilk ürünü olurken, Adapazarı Toyota tesislerinde üretilen Auris’in hibrid modeli ve Kocaeli’nde üretilen Transit Connect’in elektrikli modeli BEV’de seri üretime geçen Türk modeller arasında yer aldı.

Made in Turkey imzası

15-16 Eylül’de önce basın mensuplarına kapılarını açan fuarda elektrikli ve çevreci modellerin yanı sıra Renault Grand Tour, Toyota Verso, Peugeot Bipper Tepe de fuarda sergilenen ‘Made in Turkey’ damgalı araçlar olarak dikkat çekti. Bursa’da üretilen Renault Megane Sedan’ın yerine üretilmeye başlayan Fluence ve Fiat Fiorino’nun Trekking versiyonu ise dünyaya ilk kez Frankfurt’tan tanıtıldı. 110 milyon Euro yatırımla Bursa’da üretilmeye başlanan Fluence, yılda 100 bin adet üretilecek ve 84 ülkeye ihraç edilecek.
Fuarda ayrıca Koreli Hyundai’nin 2010’da İzmit’teki Hyundai Assan tesislerinde üretimine başlayacağı küçük sınıftaki yeni modeli i20 modeli de yeni çevreci motoruyla Frankfurt’ta yer aldı. Hyundai Assan, 75 milyon dolarlık yatırımla İzmit’te üreteceği i20’den 500 milyon Euro’luk geliri hedefliyor.

1 milyon ziyaretçi bekleniyor

‘Hareketi yaşamak’ sloganıyla dün basın mensupları için kapılarını açan fuarın resmi açılışı 17 Eylül’de Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından yapılacak.

Mazda konseptine Girgin imzası

FRANKFURT Otomobil Fuarı’da, “Made in Turkey” imzalı araçların yanı sıra ünlü Türk tasarımcı Hasip Girgin’in tasarladığı MX-5 Super Light konsepti de ilk kez sergilendi. Girgin’in başında olduğu Mazda Avrupa Tarasım Grubu tarafından yaratılan konsept, gelmiş geçmiş en fazla satan roadster unvanına sahip MX-5’in selefi olacak.

Gelmeden sipariş alan Ferrari’nin yeni lokomotifi 458 Italia oluyor

FERRARI’nin yeni modeli 458 Italia, fuarın en sükse yapan modellerinden biri oldu. Ferrari ile Maserati’nin Türkiye distribütörü FerMas’ın Genel Müdürü Orhan Ülgür, 458 Italia’nın Türkiye’de de şimdiden büyük ilgi gördüğünü belirterek, ön sipariş almaya başladıklarını söyledi. Ülgür, “İstediğimiz kadar otomobil almak için uğraşıyoruz. Otomobilin özelliklerini gören Ferrari F430 müşterileri, 458 Italia’ya geçmek istiyor. Fiyatı ise F430’a göre yüzde 10 daha fazla olacak” diye konuştu. 2009’da toplam 19 adetlik Ferrari satışına ulaşaklarını belirten Ülgür, 2010’da bu rakamı 20’ye yükselteceklerini belirtti.

Hyundai, ix-35’le liderliği hedefliyor

Hyundai Assan CEO’su Kwang Um, ix-35’in 1.6 litre motoru sayesinde önemli vergi avantajına sahip olacağını kaydederek, “ix-35’le segmentte liderliğe ulaşacağız” diye konuştu.

Minicargo’nun içini tasarlayan Yunanlı dünyanın en küçük 4 kişilik aracını yarattı

/images/100/0x0/55eacc32f018fbb8f8975855

TOFAŞ’ın Fiat, Peugeot ve Citroen için Bursa’da ürettiği Minicargo modelinin iç tasarımını gerçekleştiren Yunanlı tasarımcı Athanassios Tubidis, Frankfurt fuarında sergilenen dünyanın en küçük 4 kişilik aracına imza attı. Peugeot’nun tasarım şefi olan Tubidis, Türkiye’yi ve Bursa’yı çok iyi tanıdığını uzun sürü önce Bursa’da çalıştığını belirterek, “Bursa’da yan sanayi şirketlerin için çalıştım. 5 kez 3’er aylığına Bursa’da yaşadım” dedi. Tofaş’ın ürettiği Minicargo projesinde de iç tasarımı kendisinin yaptığını kaydeden Tubidis, “Türkiye’yle ilişkim Bursa’daki yaşantımın ardından Minicargo ile devam etti” dedi. Peugeot’nun 2.5 metre boyuyla dünyanın en küçük 4 kişilik otomobili olan BB1’i tasarladığını kaydeden Tubidis, aracın motosikletten türeyen yepyeni bir model olduğunu söyledi. Tubidis, “Roma, Barselona gibi kalabalık metropollerde aracı test ediyoruz. Talebe göre üreteceğiz. Aracın kullanım felsefesi otomobilden çok motosiklet gibi geliştirildi. Tam elektrikli. Araç çalıştığında güneş enerjisiyle hareket ediyor” diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: