GeriEkonomi Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye 5 milyar dolar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye 5 milyar dolar

Abone Olgoogle-news

Dünya Bankası, Türk ekonomisinde son haftalarda yaşanan krizin ardından Türkiye'ye sağlayacağı olanakları genişletmek üzere çalışmalara başladı.

Dünya Bankası, ''Türk makamlarının, son günlerde yaşanmakta olan ekonomik dalgalanmalara çok sağlam ve inandırıcı önlem ve girişimlerle yanıt verdiğini'' bildirdi.

Bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılmasını desteklemek üzere, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile birlikte çalışıldığını vurgulayan Banka, bu kapsamda 500 milyon dolarlık, kamu bankaları yeniden yapılandırma destek kredisi üzerinde çalışmaların sürdürüldüğünü açıkladı.

Dünya Bankası'nın Türkiye Temsilciliği'nden yapılan yazılı açıklamada, ''Alınan önlemlerin piyasalarda istikrarın sağlanmasına vehükümetin ekonomik programı sürdürmesine yardımcı olacağı'' belirtildi.

Açıklamada, Dünya Bankası'nın, Türkiye'nin ''güçlendirilmiş Ekonomik Program ve özellikle hızlandırılmış yapısal reformları'' desteklediği kaydedildi.

Açıklamada, özellikle ''sorunlu bankalar konusunun çözümlenmesi, Türk Telekom ve THY özelleştirmeleri, Elektrik Piyasası Kanunu'nun onayı, enerji özelleştirmesinde Yap-İşlet-Devret (YİD) ve İşletme Haklarının Devri (İHD) modellerinin sona erdirilmesi'' konularındaki hızlandırılmış programın, önemli bir gösterge olarak değerlendirildiğiifade edildi.

Dünya Bankası'nın, bankacılık sektörünün yeniden yapılandırma programını desteklemek ve güçlendirmek amacıyla, Bbankacılık Düzenlemeve Denetleme Kurulu (BDDK) ile birlikte çalışmakta olduğu da vurgulanan açıklamada, bu kapsamda 500 milyon dolarlık Kamu Bankaları Yeniden Yapılandırma Destek Kredisi üzerinde çalışmaların sürdürüldüğübelirtildi.

Banka yönetim kurulu toplantısı 21 Aralık'ta

Açıklamada, Dünya Bankası Yönetim Kurulu'nun 21 Aralıkta yapacağı toplantıda, Temmuz 2000 ve Haziran 2003 arasındaki 3 yıllık dönemi kapsayan ve 5 milyar dolar mali kaynak içeren, ''Ülke Yardım Kredisini" (CAS) ele alacağı da hatırlatıldı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle