GeriEkonomi Dünya Bankası ve IMF yardımı ekimde tamam
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Bankası ve IMF yardımı ekimde tamam

Abone Olgoogle-news

Dünya Bankası ve IMF'in Türkiye'ye kaynak aktarmasını sağlayacak program ekim ayında netleşiyor. Dünya Bankası ile yürütülen Ülke Yardım Stratejisi (CAS) ve IMF ile yürütülen stand-by görüşmeleri tam olarak ekim ayında hızlanacak.

Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yapılan görüşmeler depreme endekslenirken, Dünya Bankası ile yürütülen Ülke Yardım Stratejisi (CAS) ve IMF ile yürütülen Stand-By görüşmeleri tam olarak Ekim ayında hızlanacak.

Dünya Bankası ile temmuz ayında başlatılan CAS görüşmeleri, deprem nedeniyle ertelenirken, deprem yardımı ve yeniden yapılanma çerçevesindeki görüşmeler ağırlık kazandı. Yetkililer, Dünya Bankası'nın Erzincan yardımı çerçevesinde elinde bir yardım modeli olduğunu ve Marmara depreminde de bu model çerçevesinde hareket edileceğini belirtiyor.

Türkiye ile Dünya Bankası arasındaki Yapısal Uyum Kredileri (SAL) çerçevesindeki görüşmelerin de ekim ayında başlayabileceğine işaret eden yetkililer, IMF ile stand-by görüşmelerinin de ekim ayı içinde başlayacağını hatırlatıyor.

IMF ZİYARETİ

Öte yandan, 8 Eylül Çarşamba günü Türkiye'ye gelecek olan IMF Türkiye masası şefi Carlo Cottarelli başkanlığındaki heyetin, yaklaşık bir hafta kalacağı belirtiliyor.

IMF, Marmara Bölgesi'nde meydana gelen deprem felaketi çerçevesinde, Türkiye'ye sağlanması düşünülen ‘‘Acil Yardım Kredisi’’ konusunda görüşmelerde bulunmayı amaçlıyor.

Bu arada, daha önce Türkiye'ye kotasının dörtte biri oranında 325 milyon dolarlık yardım yapmayı amaçlayan IMF'nin, Türkiye'deki temaslarından sonra yardım miktarını, kotanın yarısına yani 650 milyon dolara çıkarabileceği ifade ediliyor. Ayrıca, Dünya Bankası'nın 300 milyon dolar olarak açıklanan deprem yardımının da 500 milyon doları aşabileceği kaydediliyor.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle