Dünya Bankası ekonomiyi beğendi

Türkiye'de hükümetin izlediği ekonomik programla, ekonominin genel görünüşünün geliştirilmesi konusunda, küçük fakat önemli adımlar atıldığını belirten Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chibber, ‘‘Bu adımlar sonucunda enflasyon ve faiz oranları düşmeye başladı’’ dedi.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, Türkiye'de hükümetin izlediği ekonomik programla, ekonominin genel görünüşünün geliştirilmesi konusunda, küçük fakat önemli adımlar atıldığını ve bunun sonucunda enflasyon ve faiz oranlarının düşmeye başladığını söyledi. Temaslarda bulunmak üzere geçen hafta sonu Türkiye'ye gelen Chhibber, dün Dünya Bankası Ankara Temsilciliği'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin ekonomik açıdan görünümü ile temasları hakkında bilgi verdi.

Türkiye'de ekonomik aktivitenin hâlâ güçlü olduğunu, dış ticaret dengesinde önemli ölçüde bozulma görülmediğini bildiren Chhibber, bunun başarılmasında en önemli rolün, güçlü turizm gelirleri ile ihracat olduğunu kaydetti. Ajay Chhibber, şöyle dedi: ‘‘Türkiye'de hükümet, üçer aylık mali, borç yönetimi ve para programlarını, ilan ettiği gibi uyguluyor. Cep telefonlarında GSM'nin özel sektöre devri ve Türkiye İş Bankası'nda bulunan kamu hisselerinin özelleştirilmesi, Türkiye'de özelleştirme alanında atılan önemli bir adım. Bunun sonucunda enflasyon ılımlı olurken, faiz hadlerinde de düşme görüldü. Türkiye, hatırı sayılır yabancı özel sektör mali kaynaklarının, ülkeye girmeye devam etmesinden faydalanıyor. Bunlar önemli gelişmeler olup bütün yıl boyunca sürdürülmesi gerekir.’’

YAPISAL SORUNLAR

Hükümetin bu yıl ekonomik ve mali istikrarın sağlanmasında küçük fakat önemli adımlar atmasına karşılık, yapısal sorunların büyük bölümünün çözülmeden durduğunu bildiren Chhibber, vergi reformunun birinci ayağının yasalaşmasına rağmen, diğer iki ayağının hala TBMM'de beklediğini ifade etti. Chhibber, ‘‘Bunların yasalaşmasının ertelenmesi halinde, Türkiye'nin bu yıl kazandığı bir takım mali faydalarda azalma görülebilir’’ uyarısında bulundu.

SOSYAL GÜVENLİK

Türkiye'de bu yıl Gayri Safi Milli Hasıla'nın (GSMH) yaklaşık yüzde 3'ne eşit (6 milyar dolar) açık vermesi beklenen sosyal güvenlik sisteminde, reform yapılması konusunda bir ilerleme yaşanmadığına dikkati çeken Chhibber, sosyal güvenlik sistemi açığının, özelleştirmeden elde edilen gelire yaklaştığını söyledi.

Chhibber, ‘‘Türkiye'e özelleştirilmenin hızlandırılması ve mali sistemin güçlendirilmesinde, birtakım önlemlere ihtiyacı var’’ dedi.

600 milyon dolar geliyor

Dünya Bankası'nın, Yönetim Kurulu tarafından kabul edilen Ülke Yardım Stratejisi (CAS) programı çerçevesinde, Türkiye’ye 600 milyon dolar kredi vermeye hazırlandığını belirten Chhibber, bu kredinin, Dünya Bankası Yönetim Kurulu'nun Haziran ayında yapacağı toplantıdan çıkmasının beklendiğini kaydetti. Bu yardımla, Dünya Bankası'nın Türkiye'ye yönelik açtığı kredi miktarında önemli ölçüde artış olacağını anlatan Chhibber, CAS programı çerçevesinde 1998-2000 yıllarında Türkiye'ye açılacak proje kredileri tutarının, yıllık 500 milyon dolar olmak üzere 1.5 milyar dolara çıkarılması amacında olduklarını vurguladı. Chhibber, 8 yıllık temel eğitim programının hedeflerine ilişkin ön sonuçların ortaya çıkmasının ardından, 300 milyon dolar kredinin açılabileceğine işaret etti.

Haberin Devamı


Haberle ilgili daha fazlası: