GeriEkonomi DPT'den sert uyarı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DPT'den sert uyarı

DPT Müsteşarı Orhan Güvenen, Başbakan Yılmaz'ın başkanlığındaki son YPK toplantısında bir rapor sunarak, Hükümet'i sert bir dille uyardı.

Ekonomi bürokrasisi, ekonomik gidişatın ‘‘kaygı duyulur bir noktaya gelmesi’’ üzerine, Hükümete gerekli tedbirlerin alınması konusunda sert uyarılar yöneltmeye başladı. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) mevcut ekonomik durum ve yapılması gerekenler konusunda kapsamlı bir rapor hazırladı. Son YPK Toplantısında Müsteşar Orhan Güvenen tarafından Başbakan ve YPK üyesi bakanlara da sunulan raporla, ‘‘başta yapısal tedbirler olmak üzere yapılması gerekenleri yerine getirmediği ’’ için, Hükümet eleştirildi.

Güvenen'in sunduğu rapordan bazı başlıklar şunlar:

İDDİALI HEDEFLER:

İlk 3 aylık bütçe, borçlanma ve para programı kapsamında yılın ilk çeyreği için açıklanan hedefler temel ekonomik büyüklüklerin uzun dönemli eğilimleri civarında oluşmuştur. Önümüzdeki dönem için kamuoyuna açıklanacak hedeflerin daha iddialı olması kaçınılmazdır. yılın ikinci çeyreği için açıklanacak hedefler üzerindeki çalışmaların da süratle yürütülmesi ve Mart ayı ortalarında kamuoyuna açıklanması uygun olacaktır.

TÜTÜN FİYATI KRİTİK:

Tarımsal destekleme alımları için uygulanacak fiyatlar, dünya fiyatları ve 1998 bütçe ve yıllık program çerçevesinde tesbit edilen enflasyon hedefi dikkate alınarak belirlenmeli. Alım fiyatı ilan edilecek ilk ürün olması nedeniyle, özellikle tütün baş fiyatı açıklanırken, bu prensibe titizlikle uyulmalıdır.

8 YILIN PAYINI ARTIRIN:

Bütçede öngörülen eğitim yatırımlarının gerçekleştirilebilmesi için 8 yıl zorunlu eğitim için getirilen katkılardan maktu olanlar, öngörülen enflasyon hedefi dikkate alınarak yükseltilmeli.

VERGİ REFORMU HEMEN:

Gelir ve kurumlar vergilerinde kapsamlı değişiklikler getiren vergi tasarısı yılın ilk aylarında yasalaştırılmalı. Ayrıca özel tüketim vergisi tasarısı yasalaştırılmalı. Tek vergi numarası kanun tasarısı da yasalaştırılmalıdır.

SOSYAL GÜVENLİK:

Sosyal güvenlik reformunun 1998 yılı programında öngörüldüğü şekilde emeklilik yaşı, prime esas ücret tavanı ve prim ödeme gün sayısının yükseltilerek yasalaştırılması, önümüzdeki yıllarda açıkların daraltılması ve programa güvenin sağlanması için gerekli görülmektedir.

GSM PARASI HEMEN:

Bütçedeki şubat, mart, nisan ayı itfalarındaki yoğunluk ve bu yoğunluğun getirmesi muhtemel faiz oranı artışlarının asgari seviyede tutulması açısından, yılın ilk aylarında nakde dönüşebilecek özelleştirmelerin yapılması önem arzetmektedir. Bu çerçevede Telekom GSM lisans satış geliri süratle nakde dönüştürülmeli.

BAĞIMSIZ MALİ SEKTÖR:

1998 yılı programında öngörülen şekilde, mali sektör reformu süratle gerçekleştirilmeledir.

AÇIKLAMALARA DİKKAT:

İstikrar programı uygulaması konusunda kararlılığı göstermek ve bekleyişleri olumlu etkileyebilmek için kamuoyuna yapılacak açıklamalarda sürekli enflasyonla mücadele gündemde tutulmalı, enflasyonla mücadele ile çelişecek açıklama ve uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Güvenen'in Raporu'ndan

Hükümet önümüzdeki dönem için daha iddialı hedefler açıklamalı.

Tütün fiyatı açıklanırken enflasyon ve dengeler unutulmamalı.

Vergi ve sosyal güvenlik reformu bir an önce çıkmalı.

Özelleştirme hızlanmalı, GSM parası hemen alınmalı.

Enflasyon konusunda çelişkili açıklama yapılmamalı.


Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False