GeriEkonomi Dolar yeni haftaya böyle başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar yeni haftaya böyle başladı

Dolar yeni haftaya böyle başladı

Yeni haftaya 3.50 seviyesinden başlayan dolar/TL, PPK toplantısından çıkacak kararı ve siyasi, jeopolitik gelişmeleri izliyor.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 2017'de öngörülenden daha hızlı faiz artırımına gideceği beklentisiyle yönünü yukarı çeviren dolar/TL güne 3.50 civarında başlarken piyasalar bu hafta TCMB'nin faiz kararının yanı sıra siyasi ve jeopolitik gelişmeleri takip edecek.

Cuma günü 3.50'nin hemen üzerinde işlem gören dolar/TL bu sabah geçen haftaya göre anlamlı bir değişim göstermeyerek saat 08.51'de 3.4960/3.4990 seviyesinde başladı.

Cuma günü 3.58 civarında olan sepet bazında TL aynı saatte 3.5761/3.5795, 3.65 civarındaki euro/TL ise 3.6561/3.6598 seviyesinde.

FED KARARLARI DOLARI DESTEKLEDİ

Küresel piyasalarda dolar endeksi geçen hafta 14 yılın zirvesini görmesinin ardından bazı yatırımcıların kâr realizasyonuna gitmesiyle gerilerken ABD'de faizlerin gelecek yıl daha da yükseleceği beklentisi doları destekliyor.

Fed tarafından geçen hafta açıklanan ve dolarda değerlenmeyi tetikleyen faiz tahminlerine göre 2017'de üç tane faiz artırımı yapılması bekleniyor.

Doların altı önemli para birimi karşısındaki seyrini izleyen dolar endeksi, geçen hafta 103.560'a kadar yükselerek 14 yılın zirvesini gördükten sonra bugün yüzde 0.3 kayıpla 102.680 düzeyinde bulunuyor.

Analistler Fed'in parasal sıkılaştırmaya gittiği bir ortamda küresel risk iştahındaki azalma ve yatırımcıların güvenli limana dönme riskine karşı gelişmekte olan ülke merkez bankalarının da parasal sıkılaştırmaya başlayacağını bekliyor.

MERKEZ BANKASI NE YAPACAK?

TL'deki değer kaybı da dikkate alındığında birçok analist TCMB'nin faiz artırım sürecine katılması gerektiğini savunurken, yavaşlayan büyüme ve siyasilerin faiz karşıtlığı TCMB'nin nasıl bir adım atacağına ilişkin bilinmezliği artırıyor.

DNG Danışmanlık'tan Fatih Keresteci, "Küresel mali piyasalar Noel tatili öncesindeki son haftaya sessiz ve sakin bir eğilimle başlıyor. TCMB'nin yarınki PPK toplantısı iç gündemin en önemli makroekonomik maddesini teşkil ediyor. Ölçülü bir faiz artırımı dolar/TL'de 3.40'a; pas geçmek ise 3.55'e doğru bir harekete neden olabilir" dedi.

Reuters'ın 18 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre; Merkez Bankası'nın (TCMB) yaklaşık üç yıllık aradan sonra kısa vadeli faizlerde geçen ay başladığı artırımlara bu ay da devam ederek, politika faizi ve koridorun üst bandını artırması bekleniyor.

TAHVİL BONO PİYASASI

Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvil Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 11.39, valörde son işlemde yüzde 11.37 seviyesindeydi. ABD faizlerindeki yükselişin de etkisiyle geçen hafta gösterge 10 yıllık tahvilde 2010 yılından bu yana en yüksek seviyeler görüldü.

Öte yandan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde ortalama bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta yüzde 10.92 seviyesindeydi.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False