GeriEkonomi Dolar ve euroda şok düşüş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar ve euroda şok düşüş

Dolar ve euroda şok düşüş
refid:25689047 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankası'nın şok faiz artışı dolar ve euroyu çok kötü vurdu. Henüz iki gün önce 2.40 TL'ye dayanan dolar kuru, bugün 2.18 TL'nin altına geriledi.

Euro da dünü 3.09 TL'nin altında tamamladıktan sonra bugün 2.97 TL'ye kadar geriledi.

Tacirler Menkul Değerler Yatırım Koordinatörü Erkin Şahinöz, dolar son dönemde 2.40'a giderken spekülatif talebin yanında gerçek talebin de çok önemli olduğunu söyledi. Daha önce dolar yükselirken yurtiçindeki yatırımcıların sattığını ancak son dönemde çok nadir olarak görülen bir olay yaşandığını belirten Şahinöz, "Bu kez yerliler de döviz almaya başladı. Ayrıca dolar açığı bulunan şirketlerden dolar talebi gelmeye başladı. Son olarak da kurdaki kontrolsüz gidişten tedirgin olan yabancı yatırımcıların dolar talebi başladı" dedi.

2.10'UN ALTI ZOR
Şahinöz, "Merkez Bankası'nın dünkü blok faiz artışının ana mesajı şu: Yaşanan yükselişi geçici değil kalıcı olarak değerlendirdiler. Ayrıca Merkez Bankası politikasını basitleştirdi" diye konuştu. Şahinöz, dolar kuru ile ilgili tahminlerini de şöyle anlattı:

"Daha önce 2.25-2.35 bandına yerleşmiş olan dolar kuru artık 2.10-2.25 bandına geldi. Ama 2.10'un altı kalıcı olarak zor. Çünkü seçimlerin öncesinde yabancılar anormal bir risk artışına gitmez. İkincisi de FED'in normalleşme süreci."

BANKACILIK ENDEKSİ İÇİN OLUMSUZ SINAİ ENDEKSİ İÇİN OLUMLU
Odea Bank Ekonomik Araştırmalar Müdürü İnanç Sözer, bu kararı olumlu bulduğunu belirtti. Kararın sürpriz etkisinin çok yüksek olduğunu söyleyen Sözer, "Bu karar gösteriyor ki Merkez Bankası'nın 2014 yüzde 6.6 enflasyon tahminini bu faiz kararına göre yapmış. Bu kararın etkisi borsada bankacılık endeksine olumsuz etkisi olabilir. Ancak Merkez Bankası'nın attığı aktif adımın özellikle döviz borcu olan şirketler için iyi bir haber olduğunu belirtmek gerekir. Bu da borsada Sınai Endeksi'nin yükselişine yol açabilir" dedi.

BORSA YÜKSELİYOR
Dövizdeki düşüşlere paralel borsa ise güne yükselişle başladı. Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri açılışta dünkü kapanışa göre ortalama yüzde 1,94 oranında değer kazanırken, bankacılık endeksi yüzde 2, holding endeksi yüzde 2,31 oranında yükseliş kaydetti.

Borsa saat 11.00 itibariyle yüzde 1.85 artışla 64 bin 705 puandan işlem gördü.

Yükselen faizlerin hisse senedi piyasalarında özellikle bazı sektörlerde negatif etkileyebileceğine dikkati çeken analistler, buna karşın TL varlıklarına olan güvenin artmasıyla genel olarak para girişlerinin artmasını beklediklerini kaydediyor. Analistler, faiz artışının etkisinin piyasalarda dengelenmeyi sağlayacağını belirterek, kalıcı düzelme için küresel piyasalardaki sermaye akışlarının normale dönmesi ve yurtiçindeki siyasi gelişmelerin takip edileceğini vurguluyor. (A.A)

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False