Dolarda sert gerileme

Güncelleme Tarihi:

Dolarda sert gerileme
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 30, 2018 09:17

Dolar kuru, Başbakan Yardımcısı Şimşek'in Londra mesajlarıyla düşünü sürdürerek psikolojik seviye olan 4.50 TL'nin altını görürken; sonrasında gerilemeye devam ederek 4.45 TL seviyelerine kadar geri çekildi.

Haberin Devamı

Merkez Bankası'nın adımlarının ardından yönünü aşağı çeviren dolar/TL, güne 4.54 seviyesinden başladı. Dolar kuru, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Londra mesajlarıyla da düşünü sürdürürken; psikolojik seviye olan 4.50 TL'nin altını gördü ve sonrasında kademeli gerileyerek en düşük 4.4594 TL'ye kadar geriledi. Dolar kuru saat 14.07 itibarıyla 4.4677 TL'de hareket ederken, böylelikle Türk Lirası'nın dolar karşısındaki değer kazancı yüzde 2'ye yaklaştı. Euro kuru ise en düşük 5.1854 TL'yi görürken şu dakikalarda 5.2014 seviyesinde işlem görüyor.

Dolar/TL, dün yurt dışı piyasalardaki artan risk algısı, dolar endeksinin ve petrol fiyatlarının tekrar yükselişe geçmesi sonrasında hareketli bir seyir izlemişti.

Dolar endeksi yüzde 0.53 düşüşle 94.28 seviyesinde bulunurken, Euro/dolar paritesi ise dün 10 ayın en düşük seviyesini görmesinin ardından yüzde 0.61 yükselişle 1.1636 seviyesinde işlem görüyor. Altının ons fiyatı da 1299 dolar seviyesinde hareket ediyor.

Haberin Devamı

TÜRK LİRASI POZİTİF AYRIŞIYOR

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, "Küresel bazda dolar endeksi stabil, İtalya’da yaşanan siyasi kriz küresel risk algısını olumsuz etkiliyor. Güvenli limanlara talebin arttığı bir ortamda gelişen ülke paraları olumsuz, ancak Türk Lirası pozitif yönde ayrışıyor. Geçen haftaki faiz artırımı ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya ile Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Londra mesajları sayesinde Türk Lirası değer kazanmaktadır. Londra görüşmelerinin oldukça verimli geçtiği gözlenirken, fon yöneticilerine dayandırılan bir haber görüşmelerde eğer enflasyon yükselirse Merkez Bankası’nın faiz artırmaya hazır olduğu şeklinde aktarıldı. Merkez Bankası’nın kararlı ve aktif rol üstleneceği algısının bu şekilde kuvvetlendiğini söyleyebiliriz" dedi.

Erkan teknik olarak ise şöyle değerlendirdi: "Dolar/TL kurundaki geri çekilmeler güçlü Lira teması ile devam ediyor. Bu düşünce sürerse, ana pozitif trendi destekleyen bölgeye doğru tepkilerine devam etmek isteyebilir. TCMB’nin müdahaleleri ile birlikte gerçekleşen aşağı fiyatlama davranışının / tepki düşüncesinin 4,63 – 4,59 altına sarkması, ilgili tepkilerin bir müddet daha devam edeceğine yönelik düşünceyi güçlendirmekte ve bu düşünce ile kur 4,40’a doğru geri çekilme düşüncesini gündeme taşımaktadır. İlgili seviye öncesindeki kısa vadeli olası tepki seviyeleri ise 4,5370 başta olmak üzere 4,4890 ve 4,4370 olarak kaydedilmiştir. Bu süreçte özellikle Türk Lirası’nın gelişen ülke para birimleri arasındaki performansında ABD Dolar’ına karşı tutumu önemlidir."

Haberin Devamı

ŞİMŞEK'TEN LONDRA MESAJI

Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Londra temaslarımız verimli geçti yatırımcının ilgisi büyük. Ekonomide yeniden dengelenme süreci başladı" ifadelerini kullandı.

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: