Euro'da son üç haftadır böylesi görülmedi

Euroda son üç haftadır böylesi görülmedi

Euro fiyatları, Avrupa Merkez Bankası'nın toplantı tutanaklarının açıklanmasının ardından 4,1144 seviyesine kadar gerileyerek 3 haftanın en düşük seviyesini gördü.Dolar fiyatları ise 3.52 seviyelerinde...

Haberin Devamı

Güne 4,1413 seviyesinden başlayan euro/TL en yüksek 4,1489 seviyesini görürken Avrupa Merkez Bankası (ECB) tutanaklarında üyelerin güçlü eurodan duydukları kaygıları dile getirmelerinin ardından euronun küresel piyasalarda değer kaybetmesiyle düşüşe geçti. ECB kararı sonrası 4,1144 ile 3 haftanın en düşük seviyesini gören euro/TL, saat 15.50 itibarıyla yüzde 0,43 azalışla 4,1211'den alıcı buluyor.

Dolar/TL ise, gün içinde en düşük 3,5131 seviyesini görürken şu dakikalarda 3,5200 seviyesinden işlem görüyor. Euro/dolar ise 1.1709 seviyesindeydi..

FED TUTANAKLARI AÇIKLANDI
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yaptığı son politika toplantısının tutanakları, politika yapıcıların son dönemdeki düşük enflasyon konusunda daha temkinli olduklarını ve bazı üyelerin enflasyon trendinin geçici olduğu netleşene kadar faiz artırımını durdurmak istediklerini gösteriyor.
Fed'in dün açıklanan 25-26 Temmuz tarihli toplantı tutanakları Fed'in 4.2 trilyon dolarlık hazine tahvili ve ipoteğe dayalı menkul kıymet portföyünü azaltmaya hazır olduğunu gösterdi.

Haberin Devamı

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, bazı CEO'ların istifalarının ardından sanayi politikaları konusunda şirketlerle istişare yürüttüğü iki konseyi feshetti. Bu gelişme de doların değer kaybında etkili oldu.

TL OLUMLU BİR NOKTAYA GELDİ
Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, Fed tutanaklarının yeni bir faiz artırımı beklentisini törpülemesi ve enflasyonun halen çok düşük olduğunu öne çıkartmasının yanı sıra ABD Başkanı Donald Trump'ın CEO'lardan oluşan Danışma Kurulu'nu üst üste istifalar sonrasında dağıtmasının da dolara kan kaybettirdiğini söyledi.

Erkan, "Bu sayede TL'nin olumlu bir noktaya geldiğini görüyoruz. İçeride tahvil faizleri, başarılı geçen Hazine ihalelerine rağmen çıkma eğilimini sürdürüyor ve o konuda dikkatler gelecek haftanın ihalelerine çevrildi. Yurtdışı etkisiyle gelen değer kazancının sürdürülebilmesi için TL'nin 3.52 altındaki pozisyonu koruması gerekli. Bu durumda 3.49'a kadar olabilecek bir teknik geri çekilme desteklenebilir" dedi.
Erkan, dolar/TL'nin 3.52 altında kalamaması durumunda ise 3.52–3.54 bandı ekseninde kalacağını belirtti.