GeriEkonomi DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu gözaltına alındı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  42
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu gözaltına alındı

DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu gözaltına alındı
refid:28291945 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun da aralarında bulunduğu 10'u kadın 35 işçi gözaltına alındı. Maltepe Üniversitesi Hastanesi’nde işten çıkarılan işçilerin bu sabah rektörlük binasına girmeleri nedeni ile gözaltına alındıkları belirtildi.

Maltepe Üniversitesi Hastanesi'nde işten çıkarılan sendikalı işçiler 80 gündür eylem yapıyordu.

DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu gözaltına alındı

DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu gözaltına alındı

Arzu Çerkezoğlu (sağda)

Çerkezoğlu gözaltı sırasında Twitter'da paylaştığı mesajda "Telefonlarımızı alıyorlar, bundan sonra avukatlarımız aracılığıile bilgi alabilirsiniz. Moraller yüksek herkes iyi" şeklinde mesaj paylaştı.

GÖZALTI İŞLEMLERİ SÜRÜYOR
Sabah saatlerinde gözaltına alınan kişilerin karkolda işlemleri sürüyor. Gözaltına alam işlemi sırasında, çeşitli yerlerinde yaralanan 4 kişinin ise Maltepe Devlet Hastanesi’nde gözlem altında tutulduğu öğrenildi. DİSK Genel Başkanı Kâni Beko'nun da aralarında bulunduğu konfederasyon yöneticilerinin de karakola gittikleri öğrenildi.

İŞÇİLER EYLEM YAPTI
Devrimci-Sağlık-İş üyesi bir grup, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve 35 işçinin gözaltına alınmasını protesto etti. Eyleme destek veren Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Hüseyin Demirdizen, gözaltı olayını Meclis’te görüşülen İç Güvenlik Yasası’na bağladı. Demirdizen, “Yasa çıktıktan sonra daha vahim polisiye tedbirlerle gözaltılar göreceğiz.” dedi.

İşten atılan ve yaklaşık 80 gündür Maltepe Hastanesi önünde eylem yapan 98 işçinin eylemine DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da katılmış ve polis Çerkezoğlu ile birlikte 35 kişiyi gözaltına alınmıştı. Gözaltı olayını protesto eden Devrimci Sağlık-İş üyeleri hastane önünde toplanarak sloganlar attı. Grup, adına basın açıklaması yapan Nimet Ölmez “ İç güvenlik ve polis yasası çıktıktan sonra daha vahimlerini göreceğimiz polisiye tedbirlerle gözaltılar göreceğiz. İşçilerin en temel hakları olan sendikalı olma hakkı ve insanca çalışma talepleri yok edilmeye çalışıyor.” diye konuştu.

'BÜTÜN BUNLAR BİR KORKU KAYGISI'

Eyleme destek için hastane önüne gelen Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Hüseyin Demirdizen, İç Güvenlik Yasası’nı eleştirdi. Demirdizen, yasa çıktıktan sonra çok daha vahim durumların yaşanacağına işaret ederek, şunları dile getirdi: “Birleşik Metal-İş’in grevini niçin yasaklıyorsa İç Güvenlik Yasasını onun için getiriyor. Bu güne kadar bütün engellemelerine rağmen örgütsüzleştiren, taşeronlaştıran hakkını ayranları işten attıran bu vahşi insanlık dışı çalışma rejimini dayatmasına rağmen mevcut yasaların, mevcut uygulamaların yetmeyeceğini düşünüyor. Kendi saltanatını, kendi sarayını, kendi yolsuzluklarını idare etmeye yetmeyeceğini düşünüyor. Artık bundan sonra savcıya, hakime ihtiyacım yok diyor. Bundan sonra tıpkı burada olduğu gibi iş veren çağıracak polisim gidecek orada direnenleri hakkını arayanları yaka paça toplayacak kolunu kıracak. İçeriye alacak diyor. Ama biz biliyoruz ki bütün bunlar bir korku kaygısıdır. Bütün bunlar iktidarının sarsıldığının, artık eskisi gibi yönetemeyeceğini anlamanın telaşıdır.”

Sabah yaşanılan polisin müdahalesiyle kolunun çıktığını iddia eden işçi Turan Erdem de“Biz burada sadece hakkımızı aradık.İşte Hüseyin Şimşek gibi yöneticiler gibi hırsızlık yapmadık. İşte Cumhurbaşkanı 5 çocuk istiyor biz işsiz bir şekilde nasıl 5 çocuk yapalım. İşte benim kolum polis şiddetinde böyle oldu.” ifadelerini kullandı.

DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu gözaltına alındı

TOPLANTIDA TARTIŞMA ÇIKMIŞTI

Arzu Çerkezoğlu, Gezi eylemleri sürecinde, Başbakanlık'ta yapılan toplantıya da katılmıştı. Çerkezoğlu’nun “Gezi olayları toplumsal ve sosyolojik bir meseledir” sözüne sinirlenen Başbakan Tayyip Erdoğan, Çerkezoğlu’na “Siz kim oluyorsunuz da bize sosyoloji öğretiyorsunuz? Biz sosyolojiyi de psikolojiyi de biliriz. Sizin haddinize mi bize bunları söylemek” diyerek tepki göstermişti. Erdoğan daha sonra da toplantıyı terk etmişti.

Gözaltına alınan işçilerin Maltepe'deki Esenkent Karakolu'na götürüldükleri öğrenildi. Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreterliği yanı sırı, Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası
(Dev Sağlık-İş)'in de yönetim kurulu başkanı.

DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu gözaltına alındı BAŞBAKAN'IN 'AŞIRI SENDİKACI' DEDİĞİ ARZU ÇERKEZOĞLU KONUŞTU


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle