GeriEkonomi Dericilerin yüzünü Hong Kong güldürdü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dericilerin yüzünü Hong Kong güldürdü

Hong Kong'da düzenlenen 1999 Asya Pasifik Deri Fuarı, Rusya krizinin sıkıntılarını üzerlerinden atmak isteyen dericilerimizin yüzünü güldürdü. Dericilerimiz fuarda dünyanın dörtbir tarafından gelen işadamlarıyla çeşitli bağlantılar kurdular.

Rusya krizini aşmak için yaptıkları Hong Kong çıkarması dericilerimizin yüzünü güldürdü. Hong Kong'u Çin'e devreden ünlü anlaşmanın imzalandığı devasa, ‘‘Hong Kong Convention and Exhibition Centre’’da düzenlenen 1999 Asya Pasifik Deri Fuarı, dericilerimiz için umut verici bağlantılara sahne oldu. Türk standında düzenlenen defilelerle ürünlerini tanıtan dericiler, Hong Kong'un önde gelen kuruluşlarıyla bağlantılar kurdular.

Asya Pasifik Deri Fuarı'nın 20-23 Nisan 1999 tarihleri arasındaki bölümüne katılan dericilerimizin, Hong Kong'un ileri gelen işadamlarıyla tanışması için Türk tarafınca 19 Nisan akşamı bir gala yemeği verildi. Yemekte, Türk deri ürünlerinin tanıtıldığı bir de defile sunuldu.

DESTEK BEKLİYORLAR

Fuar alanında ise mankenlerimizin günde iki kez düzenlediği defileler, ilgiyi Türk standına kaydırdı. Başta Hong Kong'lular olmak üzere, fuara katılan diğer ülkelerin işadamlarıyla çeşitli bağlantılar kuran Türk dericileri, tanıtım faaliyetleri ile teşvik için devletten daha fazla ilgi ve yardım beklediklerini bildirdiler. Rusya krizinin deri sektörüne önemli darbeler vurduğunu belirten işadamlarımız, bunu Uzakdoğu pazarıyla aşabileceklerini ama daha fazla devlet desteğine ihtiyaçları olduğunu söylediler.

Şanghay pazarı daha önemli

Fuar nakliyat alanında dünya çapındaki deneyimiyle tanınan, Asya Pasifik Deri Fuarı'na katılan Türk firmalarının taşımacılığını da üstlenen Ulutrans'ın Ankara Bölge Müdürü Tayfun Kutman, Şanghay pazarına dikkat çekti. Şanghay'ın Çin'in cazibe merkezlerinden biri haline geldiğini belirten Kutman, ‘‘Bence Hong Kong'daki fuar, Şanghay'da da her yıl yapılmalı. Burada inanılmaz bir pazar var. Nüfus yoğunluğu, satış için ideal. Orada yatırım için de, işgücü ucuz. Üstelik Şanghay, Tayvan, Japonya, Moğolistan, Kore ve bölgedeki Türki cumhuriyetlere açılmak için bir kapı olabilir’’ dedi. Kutman, bunun için devletin dericileri teşvik ve destekle yüreklendirmesi gerektiğini de söyledi.

Katılan firmalar

1999 Asya Pasifik Deri Fuarı'na katılan Türk firmaları şunlar:

Akdede Deri, Altınok Deri, Derkon A.Ş., DSD Grup, Dursoy A.Ş., Ezgi Ajans, Güdersan Grup, Günder, Gündüz Kürk, Güneş Dericilik, Kopuzlar Deri, Mader Deri, Pepko Pazarlama, Renk Deri, Tenatar A.Ş., Teodem Deri, Tess Dış Ticaret, Uğur Deri, Üm-Ka Deri, Yarasa Deri, Deri-Maksan, Mepan Dış Ticaret, Özdersan Makina, Sarchem Kimya.False