GeriEkonomi Denizin 106 metre altında 4,5G hizmeti verilecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denizin 106 metre altında 4,5G hizmeti verilecek

Denizin 106 metre altında 4,5G hizmeti verilecek
Abone Olgoogle-news

Operatörler, İstanbul'un iki yakasını denizin 106 metre altından birleştiren Avrasya Tüneli'nde mobil haberleşmenin 4,5G kalitesinde ve kesintisiz sağlanması için çalışmalarını tamamladı.

Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Paul Doany, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrasya Tüneli projesi kapsamında fiber güçlü LTE altyapısıyla kullanıcılara kesintisiz iletişim hizmeti sunmaya hazır olduklarını belirtti.

Doany, "Türk Telekom kullanıcıları, mobil data ve ses iletişimindeki ayrıcalıklı konumlarını denizaltında da sürdürecek. Türk Telekom olarak dünyanın en iyi mühendislik projeleri arasında yer alan Avrasya Tüneli projesinin iletişim altyapısını sağlayacak olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz." diye konuştu.

DENİZİN 106 METRE ALTINDA 4,5G KALİTESİNDE HİZMET

Turkcell Şebeke Teknolojileri Grup Başkanı Gediz Sezgin de tünel inşaatının tamamlanmasının ardından Turkcell olarak uzun süredir yürüttükleri çalışmaları sonuçlandırdıklarını bildirdi. Deniz seviyesinden 106 metre derine inen 5,4 kilometrelik Avrasya Tüneli'nde 4,5G hizmeti vereceklerini ifade eden Sezgin, şu bilgileri verdi:

"Yaklaşık 50 kişinin görev aldığı çalışmalarda 10,8 kilometre leaky feeder kablo ve 12 kilometre fiber optik kablo kullanıldı. Tünel içinde kesintisiz bir şebeke deneyimi için hem Avrupa hem Anadolu tarafına birer sistem odası kuruldu. 4,5G kapsaması bu sistem odalarında beslenen 16 adet radyo ünitesi ile sağlandı. Tünel inşaatı sırasında mobil kapsama sunduk. Turkcell'de çalışan bir mühendisimiz tarafından geliştirilen 'hareketli anten' teknolojisi sayesinde tüm işçilerin iletişim ihtiyaçlarını karşıladık. Mayıs 2014’ten itibaren tünelde çalışanları, yaklaşık 900 gün boyunca Turkcell kalitesiyle birbirlerine ve sevdiklerine bağladık. İnşaat süresince tünelden 6 milyon 75 bin 242 dakika görüşme yapıldı."

"TÜNELDE SON TEKNOLOJİ MOBİL İLETİŞİM ALTYAPISINI SUNDUĞUMUZ İÇİN GURURLUYUZ"

Vodafone Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Hasan Süel ise Türkiye'nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonları doğrultusunda İstanbul Boğazı'nı denizin 106 metre altından birleştiren Avrasya Tüneli'nde de kullanıcılarına kesintisiz mobil iletişim altyapısı sunduklarını söyledi.

Tünel içinde abonelerine en iyi 4,5G ve mobil iletişim deneyimini yaşatmak için kilometrelerce fiber optik kablo kullanıldığını anlatan Süel, her iki yakaya da ayrı ayrı sistem odaları kurulduğunu bildirdi.

Vodafone'un 4G ve üstü teknolojilerdeki global uzmanlığını, bu kez dünyanın en önemli ulaşım projelerinden olan Avrasya Tüneli'ne taşıdıklarını dile getiren Süel, "Vodafone Türkiye mühendislerinin üstün çalışmaları doğrultusunda, Avrasya Tüneli'nde en son teknoloji mobil iletişim altyapısını hizmete sunduğumuz için gurur duyuyoruz." dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle