GeriEkonomi Denizbank artık Dubaili
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denizbank artık Dubaili

Denizbank artık Dubaili

Ocak 2018’de görüşmelerine başlanan Denizbank’ın satış süreci tamamlandı. Rus Sberbank, Denizbank’ın yüzde 99.85 hissesini 14.6 milyar liraya (3.2 milyar dolar) Dubaili Emirates NBD’ye sattı. Satış sonrası Denizbank’ın ismi ve yönetimi değişmeyecek.

RUS Sberbank, Denizbank’ı 14.6 milyar lira (3.2 milyar dolar) bedelle Bileşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) en büyük ikinci bankası Emirates NBD’ye sattı. Satış bedeli olarak belirlenen 14.6 milyar liranın, ödenecek faizle birlikte 4 milyar dolara ulaşabileceği ifade ediliyor. Kesin anlaşmaya varılmasının ardından, Denizbank’ın yüzde 99.85’ini Eylül 2012’de 2.79 milyar Euro (6.5 milyar TL) karşılığında satın alan Sberbank’ın bankadaki hissedarlığı sona ermiş oldu. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Denizbank’ın satışının Türkiye açısından önemli bir hadise olduğunu belirterek, “Hem ismimiz hem yönetimimiz iş başında. Denizbank ismi de kalacak. Yönetimin iş başında kalması da hisse alım sözleşmesinde alıcı tarafın bir talebiydi. Emirates NBD’nin Sberbank’tan talep ettiği konulardan biri de yönetimin kalmasıydı” dedi.

Ateş, satışa ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. Satış sürecinde henüz hissedar alım sözleşmesi imzalandığına dikkati çeken Ateş, düzenleyici mercilerin onayının alınmadığını, onayların alınmasını müteakip satışın tamamlanacağını vurguladı. Ateş, Denizbank’ın operasyonlarını yürüttüğü 5 ayrı ülkedeki 7 ayrı kamu otoritesinden onay alınacağını aktararak, “Satış işlemi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Rekabet Kurumu onaylarına tabi. Her yerde bankası olan bir kurum olduğumuz için; Avusturya’da FMA, Moskova’da Rusya Merkez Bankası’nın ve BAE’da Dubai Merkez Bankası’nın da onayına tabi. Bir de Bahreyn’den onay alacağız, orada da ayrı operasyonumuz var. Bu onaylar tamamlandıktan sonra satış gerçekleşecek” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE GÜVENOYU
Denizbank’ın satış işleminin sadece bankacılık sistemi açısından değil, Türkiye için de çok önemli olduğuna işaret eden Ateş, şunları söyledi: “Son zamanlarda hep olumsuz yorumlar yazan bazı analistler dahi gerçekleşen işlem sonrasında ‘vote of confidence’ değerlendirmesinde bulundu. Yani Türkiye’ye güven oyu, Denizbank’a ya da bankacılık sektörüne değil. Fiyat konusuna gelince, Türkiye’de herkes ne yazık ki bir kur, bir de faize odaklanıyor. Bu nedenle de başarılan işin büyüklüğü ve önemi maalesef atlanıyor. Son dönemde, sermaye piyasalarına bir sürü firma girdi geri çıktı. Son dönemde çok milyar dolarlı bir işlem dünyada olmuş değil. Buradaki onay sürecinin de kısa olmasını diliyoruz. Çünkü bir tarafta satıcı; kıta Avrupa’sının en büyük, toplam Avrupa’nın da HSBC’den sonra ikinci en büyük bankası. Rusya’nın sahip olduğu bir banka ve ülke merkez bankasının yüzde 51 hissesi var. Alıcı ise Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük ikinci büyük bankası.”

Hakan Ateş, Denizbank’ın kurulduğu günden bu yana  4 kez satıldığını anımsatarak, buna rağmen hem ismini hem de yönetimini korumayı başardığını ifade etti.

‘FİYAT HAREKETİ SPEKÜLATİF’
DENİZBANK’ın 23 milyar lirayı aşan piyasa değeri nedeniyle satışın açıklanmasının ardından halka açık hisselerde büyük düşüş yaşandı. Borsa İstanbul’da dün açılışta hisseler yüzde 9 kayıp yaşarken devre kesici uygulandı. Gün içinde kayıp yüzde 16’ya kadar çıktı. Denizbank hisseleri dün günü yüzde  15.24 düşüşle 6.73 liradan tamamladı. Hakan Ateş, Denizbank’ın sadece yüzde 0.15’lik kısmının halka açık olduğuna işaret ederek, “Halka açıklık kısma bakıldığında, bu fiyat hareketlerinin spekülatif olduğunu, aşırı şişme bulunduğunu anlatan SPK’ya bizzat bir mektup yazdım. ‘Sadece binde 15 tedavülde olan bir hissenin değeri 3-5 kuruşluk alım-satımla değişebilir. Dolayısıyla bu gösterge değildir’ diye bir mektup da ilettim“ ifadelerini kullandı.

KÖRFEZ’İN 9 BANKASI TÜRKİYE’DE
DENİZBANK’ın satış işlemi sonrasında, yaklaşık 40 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Körfezli yatırımcılarının Türkiye’de sahip olduğu veya ortaklık kurduğu banka sayısı da 9’a yükselirken, Körfez’in ikinci büyük bankası konumundaki Emirates NBD Türkiye pazarına giriş yapmış oldu. Böylece Körfez sermayeli olarak faaliyetlerini sürdüren A&T Bank, Abank, Albaraka Türk, Burgan Bank, Kuveyt Türk, QNB Finansbank, Turkish Bank ve Türkiye Finans’a Denizbank da eklendi. Öte yandan halihazırda Türkiye’de faaliyet gösteren Qatar National Bank ve National Commercial Bank’ın yanı sıra Emirates NBD’nin de gelmesiyle Körfez’in en büyük 3 bankası Türkiye’de yer almış oldu. Piyasa değeri bugün 23 milyar liranın üzerinde seyreden Denizbank, 31 Mart 2018 itibarıyla konsolide aktif büyüklüğünü 169 milyar lira seviyesinde açıkladı. Denizbank, 708’i Türkiye’de, 43’ü yurtdışında toplam 751 şubeden oluşan bir hizmet ağıyla faaliyet gösteriyor. Körfez’in önde gelen bankacılık grubu Emirates NBD ise Denizbank’ı satın almasıyla birlikte uluslararası düzeyde faaliyet gösterdiği ülke sayısını 13’e çıkarmış oldu. Aktif büyüklüğü 31 Mart 2018 itibarıyla 129.5 milyar dolara ulaşan grup, global dijital bankacılıkta kilit oyuncu konumunda. Emirates NBD, 228 şube ile hizmet veriyor.    

İLK KEZ ‘KİLİTLİ KUTU’ YÖNTEMİ
DENİZBANK Genel Müdürü Hakan Ateş, satış işleminde çarpan konusuna yönelik şu bilgileri verdi:  “Burada Türkiye’de ilk kez Lock Box (kilitli kutu) sistemi uygulandı. Lock Box sisteminde, şimdiki değer saptanarak, ödenecek faizle gelecekteki değer belirleniyor. Dolayısıyla, satışa konu varlığın belli bir tarih itibarıyla fiyatının dondurulup, kur hareketleri ve üzerindeki faizin, alıcı ile satıcı arasında düzenleyicilerin onayına müteakip kesinleşeceği vadeli satış biçimidir. Burada Denizbank’ın 31 Ekim 2017 itibarıyla özvarlığı donduruldu. Bundan sonraki kar ve zarar gibi bütün riskler alıcı olan Emirates NBD’ye ait. Biz karlarımızı artırarak, özvarlığımızı 13.7 milyar liraya çıkardık ama hesap 12 milyar 505 milyon liranın üzerinden yapıldı. Bu rakamın üzerine Sberbank ciddi bir faiz alacak Emirates NBD’den. Dolayısıyla bu 12 milyar 505 milyon defter değerine karşı ödenen bedel 14 milyar 609 milyon lira ve bitime kadar geçecek sürede alınacak faizin toplamı kadardır. Dolayısıyla çarpan 1.17’dir.”

DÖRDÜNCÜ KEZ SATILDI
- 1938 yılında gelişmekte olan Türk denizcilik sektörüne finansman sağlamak üzere bir devlet bankası olarak kuruldu.

- 1997’nin başında, bir bankacılık lisansı olarak Zorlu Holding tarafından Özelleştirme İdaresi’nden satın alındı.

- Belçikalı Dexia tarafından Ekim 2006’da Zorlu Grubu’ndan satın alındı.

- Eylül 2012’de Rus  Sberbank’a satıldı.  

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False