GeriEkonomi Çocuklar ihmale gelmez
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklar ihmale gelmez

Çocuklar ihmale gelmez
Abone Olgoogle-news

Son günlerde Türkiye’de ailelerin korkulu rüyası Momo Challenge oldu. Aslında Momo Challenge dijital dünyanın zararlı içeriklerinden sadece biri. Peki ebeveynler dijital dünyada çocuklarının kontrolünü nasıl alacak?

AİLELERİN korkulu rüyası haline gelen ve çocukların ruh sağlığını olumsuz etkileyen ‘Momo Challenge’ oyununun ardından gözler sosyal medyaya çevrildi. Bazı uygulamalara gelen bir link üzerinden açıldığı belirtilen korkutma ve şaka amaçlı olarak ortaya çıkan Momo Challenge, aslında çocuklar üzerinde olumsuz etki bırakıyor. Hatta bu yüzden dünyanın pek çok yerinde yaşanan kötü olaylar da söz konusu. İşin aslına bakacak olursak Momo Challenge internetteki kötü içeriklerin sadece biri. Müstehcen içerikler, bahis siteleri veya siber zorbalık gibi birçok başlığı sayabiliriz. Bu yüzden ebevynlerin kontrolsüz bir şekilde çocuklara bir bilgisayar ve akıllı telefon vermesi ciddiye alınması gereken en önemli konu. Biz de bu hafta ebevylerin çocukları için dijital dünyada nasıl kontrollü davranabileceklerini araştırdık. Akıllı telefon işletim sistemleri, bilgisayarlar, internet servis sağlayıcıları ve sosyal medya platformlarına kadar birçok alanda çocukları koruyan uygulamalar mevcut. İşte dijital dünyada çocuğunuzun kontrolünü ele alabilmek için yapmanız gerekenler. 

ANDROİD İÇİN ‘FAMİLY LİNK’

MOMO ve benzeri zararlı içeriklerden çocuğunuzu korumak için en etkili yöntemlerden biri Android işletim sisteminde. ‘Family Link’ adındaki uygulamayı indirerek, çocuğunuzun akıllı cihazlardaki tüm aktivitelerini inceleyebilir ve müdahale edebilirsiniz. Hem çocuğunuzun hem de sizin telefonunuza Family Link uygulamasını indirdikten sonra iki cihazı eşleştiriyorsunuz ve çocuğunuzun akıllı cihazdaki hareketlerini kontrol edebiliyorsunuz. İzlenebilen aktiviteler şunlar:

- Google Play üzerinden gerçekleştirdiği indirme ve satın alma işlemlerini onaylama ve yaşa göre sınırlama.
- Google Arama için Güvenli Arama gibi ayarlarını
- Android cihazlardaki mikrofon, kamera, konum ve kişilere erişim gibi uygulama izinlerini inceleme.
- YouTube Çocuk uygulamasında içerik filtreleme ayarını değiştirme.
- Android veya ChromeOS cihazlarında ekran başında kalma süresini sınırlandırma.
- Oturum açtığı ve etkin olduğu Android cihazlarının konumlarını görme.

GÜVENLİ İNTERNET SEÇENEĞİ

ÇOCUĞUNUZU internetteki zararlı içeriklerden korumanın en etkili yollarından biri ‘Güvenli İnternet’ hizmeti. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) iletişim operatörleriyle hayata geçirdiği bu seçenek ücretsiz olarak tek bir kısa mesajla kullanılmaya başlanabiliyor. Güvenli İnternet’te iki farklı seçenek mevcut. Bunlarda biri ‘Çocuk Profili’. Çocukların erişebileceği tüm siteler uzman kontrolünden geçmiş belirli kriterlere göre onaylanmış sitelerden oluşuyor. Çocuğunuzun yabancı kişilerle temas kurulmasının önüne geçen bu seçenekte, sohbet ve sosyal medya siteleri gibi içeriğini herkesin değiştirebileceği siteler mevcut değil. Aile profilinde ise müstehcenlik, şiddet, ırkçılık, kumar gibi yasadışı ve zararlı içerikleri barındıran siteler engelleniyor.

Çocuklar ihmale gelmez

EKLEDİĞİ ARKADAŞINDAN ANINDA HABERİNİZ OLSUN

MOBİL cihazlarda ayrı bilgisayarlarda ayrı ayar yapmak istemiyorsanız, dijital güvenlik şirketlerinin sunduğu çözümleri tercih edebilirsiniz. Yükleyeceğiniz uygulamalar ve satın alacağınız paketlerle tüm cihazların kontrolünü ele alabilirsiniz. Bunlar arasında çocuklarınızın gösterim süresini ve uygulama kullanımını yönetmek, Android çağrıları ve mesajlarını izlemek, gönderileri ve yeni eklenen arkadaşlar gibi Facebook etkinliklerini öğrenmek gibi pek çok yönlü güvenlik noktası yer alıyor. Bu paketleri sunan şirketler arasında Kaspersky, Eset ve Norton bulunuyor.

YOUTUBE’TA YOK OLURSA MÜDAHALE EDİLECEK

MOMO Challenge ile ilgili videoların gündeme gelmesinden sonra Google’ın Türkiye’deki temsilcileriyle konuştum. Momo Challenge ile yaptıkları açıklama oldukça netti. Söz konusu içeriğin olduğu iddia edilen tüm video linklerini incelediklerini belirten yetkililer, Momo Challenge ile ilgili hiçbir şeye rastlamadıklarını anlattı. Google Türkiye şu anda zaten ilgili bakanlıklarla dirsek temasındaymış. Momo Challenge ve benzeri içeriklere rastlandığında ise en hızlı şekilde müdahale edecekleri şirketin paylaştığı bilgiler arasında.

İPHONE VE İPAD’LER REHBERLİK EDİYOR

APPLE, ebeveynlere iOS 12 ile gelen ‘Ekran Süresi’ özelliğiyle ise yardımcı oluyor. Çocuğunuzun Apple hesabını, iOS ayarlarındaki Aile Paylaşımı seçeneğine aile üyesi olarak ekliyorsunuz. Sonrasında bu ayarlarda yer alan Ekran Paylaşımı özelliğine dokunarak aktif hale getiriyorsunuz. Böylelikle çocuğunuz iPhone veya iPad kullanımlarındaki hareketlerine müdahale edebiliyorsunuz. Uygunsuz içerik, satın alma işlemleri, indirmeler ve gizlilik ayarlarını da sınırlayabiliyor. Uygunsuz içeriklerin yer aldığı müzikler, video klipler, podcast’ler ve haberlerin çalınmasını engelleyerek daha güvenli bir kullanım sağlanabiliyor. Ayrıca ebeveynler Ekran Süresi özelliği ile haftalık kullanım raporları alabiliyor veya belirli bir uygulamanın ne kadar kullanıldığını, alınan bildirimleri ve cihazların kullanılma sıklığını görebiliyorlar. Ekran Süresi özelliği ayrıca ebeveynlerin çocukların hangi uygulamalarda ve web sitelerinde ne kadar zaman geçireceklerini belirleme konusunda da yardımcı oluyor. Çocuklar ebeveynlerinden onay alarak istedikleri uygulama ya da web sitesinde, mesela eğitim uygulamalarında, daha fazla zaman geçirebiliyorlar.

GOOGLE ARAMA SONUÇLARINI YÖNETİN

Çocukların Momo ve benzeri zararlı içeriklere ulaşmasının en kolay yolu Google’da arama yapmasıyla gerçekleşiyor. Ebeveynlerin çocuklarının gerçekleştirdiği aramaları kolaylıkla yönetebilmesi mümkün. Google’ın mobil uygulamalarından veya masaüstü ayarlarına girin. Güvenli Arama’yı açmak için ‘Müstehcen sonuçlara filtre uygula’ya tıklayın ve kaydedin. Bu ayarları tamamladıktan sonra filtre devreye giriyor. Çocuğunuzun yaptığı Google aramalarında zararlı
içeriklerin olabileceği linkler sonuçlarda görüntülenmeyecek.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle