Cirque du Soleil'e mahkeme şoku

Güncelleme Tarihi:

Cirque du Soleile mahkeme şoku
Oluşturulma Tarihi: Ekim 11, 2016 20:52

Gösteri sanatları alanında dünyanın en ünlü topluluklarından Cirque Du Soleil ile ilgili Türkiye'de önemli bir gelişme yaşandı. Cirque Du Soleil ile, Expo Antalya'da gösteri yapması için geçtiğimiz mart ayında anlaşmaya varıldı; gerekli ödeme de yapıldı. Ancak,  15 Temmuz darbe girişimi sonrası Cirque Du Soleil Antalya organizasyonunu 'güvenlik' gerekçesi ile iptal etti. Cirque Du Soleil, Antalya organizasyonunu iptal etmesine karşın 1-9 Ekim arası İstanbul'da gösteri yaptı. Bu etkinlik öncesi harekete geçildi. Cirque Du Soleil'in kullandığı tüm malzeme ve kamyonlara mahkeme tedbir koydu. 14 kamyon, içlerindeki yük ile İpsala Gümrüğü'nde bekliyor.

Haberin Devamı

40 GÖSTERİ YAPILACAKTI

ESO Organizasyon Ses Işık Gör. Sah. Sis. A.Ş, Expo Antalya kapsamında 40 gösteri için Cirque Du Soleil'in bağlı olduğu şirket (Événements 45 Degrees Inc) ile anlaşmaya vardı.

Cirque du Soleile mahkeme şoku
 Taraflar geçtiğimiz 10 Mart günü anlaşmaya vardı. Türk şirket, 2 milyon 250 bin Euro'yu da peşin ödedi. Gösteriler 16 Ağustos 17 Eylül arası yapılacaktı.

 KANADALI ŞİRKET İPTAL ETTİ

Ancak 15 Temmuz darbe girişiminden 6 gün sonra Cirque Du Soleil'in bağlı olduğu Kanadalı şirket Antalya organizasyonlarını iptal ettiklerini bildirdi. Gerekçe olarak ise, güvenlikli bir ortamın olmadığı öne sürüldü. 27 Temmuz'a  gelindiğinde ise Kanadalı şirket sözleşmeyi fesh ettiğini bildirdi. Fesih bildirimi ile birlikte, peşin alınan paranın da iade edilmeyeceği bildirildi.

Haberin Devamı

Cirque du Soleile mahkeme şoku

GÖSTERİ İÇİN İSTANBUL'A GELDİ

Taraflar arasındaki kriz çözülemeyince ESO Organizasyon, Cirque Du Soleil'i takibe aldı. Yapılan araştırmalara göre Cirque Du Soleil ekiplerinin 1-9 Ekim arası İstanbul'da gösteri düzenleyeceği öğrenildi.

Cirque du Soleile mahkeme şoku

MAHKEMEYE BAŞVURDULAR

Şirket avukatları geçtiğimiz 27 Eylül'de İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu.Dava  başvuru dilekçesinde yaşanan süreç anlatıldı; Cirque Du Soleil ekiplerinin kullandıkları malzemeler ve kamyonlar için tedbir talep edildi.

Cirque du Soleile mahkeme şoku

TEDBİR KARARI VERİLDİ

Mahkeme 6 Ekim'de kararını verdi. Mahkeme, talep edilen tedbir kararını verdi. Malzemeler ve kamyonlara tedbiren el konulması kararı verildi. Tedbir kararına Cirque Du Soleil'in avukatları itiraz etti ancak sonuç değişmedi.

Haberin Devamı

Cirque du Soleile mahkeme şoku

ARAÇLAR GÜMRÜKTE BEKLİYOR

Edinilen bilgilere göre, tedbir kararı dün uygulanmaya başladı. İpsala Gümrük Kapısında çıkış yapmak üzere olan araçların geçişine izin verilmedi. 14 araç halen gümrükte bekliyor. 

21 TEMMUZ'DAN BERİ SÜREN BİR SORUN
Hürriyet Dünyası'nın telefonla ulaştığı davacı şirket ESO Organizasyon'un avukatı Eylem Akkayalı, "Biz uzlaşmadan yanayız. 21 Temmuz'dan bu yana bu sorunu çözmeye çalışışoruz. Ödenen bir ücret var. Bunun geri ödenmesi halinde sorunun çözüleceğini, bizimle temasa geçen karşı tarafın avukatlarına da iletiyoruz" dedi,

Cirque du Soleile mahkeme şoku

Malzeme yüklü araçlar İpsala Gümrük Kapısı'nda bekliyor.

 

Haberin Devamı

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!