GeriEkonomi CHP: Doğalgaz zammı geri alınsın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP: Doğalgaz zammı geri alınsın

CHP: Doğalgaz zammı geri alınsın
refid:5363182 ilişkili resim dosyası

Doğalgaza yapılan zamma yönelik tepkiler büyüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, doğalgaz zammının geri alınmasını isteyerek, iktidarın toplumda yaşanan sosyal patlamanın farkına varması gerektiğini kaydetti. Tüketici Hakları Derneği de dünyanın en pahalı doğal gazının Türkiye'de tüketildiğini savundu.

Selvi, yaptığı yazılı açıklamada, doğalgaza yapılan zammın başta elektrik olmak üzere bir çok temel tüketim mallarına yeni zamların yapılmasına neden olacağını savundu. Bunun geçimini borçlanarak sürdürmeye çalışan dar gelirliler üzerinde yıkım etkisi yaratacağını ifade eden Selvi, şunları kaydetti:

“Hakkını, emeğinin karşılığını isteyen işçi, memur, emekli, çiftçi karşısında kılı kırk yaran AKP Hükümeti, bu dar gelirlilerin yükünü artıracak zamlar ve vergiler konusunda sorumsuzca hareket etmektedir. Gelir dağılımındaki bozulmanın iyice arttığı, yoksulluğun yaygınlaştığı ve buna bağlı olarak adeta sosyal bunalımın yaşandığı bir ortamda, doğalgaza yapılan yüzde 5.8'lik zammı 'ekonominin gereği' olarak göstermek doğru değildir.”

Cevdet Selvi, doğal gaza yapılan zammın yanlış enerji politikalarının, kötü yönetimin, israf içinde olan belediyelerin vatandaştan peşin olarak aldığı gaz bedelini ödememesinin faturası olduğunu ileri sürdü. Selvi, “İktidarının sonuna gelen AKP hükümeti, doğal gaz zammını geri almalı, toplumda yaşanan sosyal patlamanın farkına varmalı. Ateşe benzinle, doğalgazla gitmemelidir” dedi.

EN PAHALI DOĞALGAZ TÜRKİYE'DE

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar da,  tüketicilerin alım gücü dikkate alındığında dünyanın en pahalı doğal gazının Türkiye'de tüketildiğini savundu. “5,8 oranındaki zam, bu kış tüketicileri hem yakacak hem donduracak” görüşünü ifade eden Çakar, doğal gaz giderlerinin, yoksul ve dar gelirli tüketicilerin aylık ve yıllık gelirleri içinde gıdadan sonra ikinci sırada geldiğini vurguladı.

Dernek olarak yaptıkları araştırmaya göre, 4 kişilik bir ailenin 1 yılda tükettiği ortalama doğal gaz miktarının 1500 metreküp olduğunu belirten Çakar, şunları kaydetti: “Zamdan sonra Ankara'da 1 metreküp doğal gazın fiyatı KDV dahil 61,542 YKr olmuştur. İstanbul'da ise bu rakam 61,796 YKr'dir. Ankara'da tüketicilerin 1 yıllık ortalama doğal gaz gideri 923 YTL, 1 aylık ortalama doğal gaz gideri ise 77 YTL olmuştur. İstanbul'daki tüketicilerin 1 yıllık ortalama doğal gaz gideri ise 927 YTL, 1 aylık gideri de 77,25 YTL olmuştur.”

Ankara'da 1 aylık ortalama doğal gaz giderinin asgari ücretli işçinin aylık gelirinin yüzde 20,24'ünü oluşturduğuna işaret eden Çakar, İstanbul'da ise bu rakamın yüzde 20,30 olarak ortaya çıktığını ifade etti. Tüketicilerin yanlış ve dışa bağımlı enerji politikalarına kurban edildiğini savunan Çakar, “EGO'nun ve diğer kamu kuruluşlarının ödemediği doğal gaz borçları biz tüketicilerin sırtına mı yükleniyor? Hükümetin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ve BOTAŞ'ın uyguladığı bu yanlış doğal gaz politikalarından dönmesini, doğal gaz fiyatlarını indirmesini bekliyoruz” dedi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False