Cevahir’i dünyanın en başarılı alışveriş merkezi yapacağız

Cevahir’i dünyanın en başarılı alışveriş merkezi yapacağız

Alışveriş merkezinin yarı hissesi için 422 milyon doları gözden çıkaran Kuveyt devletinin İngiliz şirketi St. Martins’in CEO’su Nigel Brown, merkezi Pradera’nın yöneteceğini açıkladı. Brown, "Çok memnunuz. Bu St. Martins için kilit anlaşmaydı. Cevahir’i dünyanın en başarılı alışveriş merkezi yapacağız" dedi.

CEVAHİR Alışveriş Merkezi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait yüzde 50 hissesine yaklaşık 422 milyon dolar teklif eden İngiliz gayrimenkul grubu St. Martins’in CEO’su Nigel Brown, Hürriyet’e konuştu. Brown, Cevahir’i kendileri adına yönetmesi için İngiliz varlık yönetim şirketi Pradera’yı atadıklarını açıkladı. Pradera’nın bu işlerde önemli bir tecrübeye sahip olduğunu belirten Brown, "Cevahir’i dünyanın en başarılı alışveriş merkezlerinden biri haline getireceğiz" diye konuştu. St. Martins Gayrimenkul Grubu, portföyünde Avrupa ve Avustralya’da faaliyet gösteren dünyanın önde gelen gayrimenkul ve yatırım şirketlerinden biri. CEO Brown, St Martins’in Kuveyt devletinin İngiltere merkezli gayrimenkul aracı olduğunu vurguladı. Şirket, 1975’ten bu yana petrol zengini Kuveyt devletinin İngiltere’deki şirketi olan Kuveyt Yatırım Ofisi’ne (KIO) ait. İngiliz KIO’nun ana hissedarı da Kuveyt merkezli Kuveyt Yatırım İdaresi.

BİZİM İÇİN KİLİT ANLAŞMA: St. Martin’in CEO’su Nigel Brown, İstanbul’un dünyanın ’mega kentlerinden’ biri olduğunu söyledi. Brown, "St. Martins Türkiye’yi parlak ekonomisi ile gelecek için çok önemli bir büyüme potansiyeli görüyor. Cevahir alışveriş merkezi için verdiğimiz teklifin kabul edilmesinden dolayı memnunuz. Bu St. Martins için kilit anlaşma" dedi. Cevahir Alışveriş Merkezi’nin diğer yüzde 50 hisseye sahip ortağı ise İbrahim Cevahir’in başkanı olduğu Cevahir Holding. Cevahirler’in de hisseleri elinden çıkarması çıkarması bekleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın imzasının ardından Cevahir’in yeni ortağı olacak St Martins CEO’su Brown, "Ailenin elindeki hisseleri de daha sonra almayı düşünür müsünüz" sorusuna, "St Martins’in niyeti Cevahir Ailesi’nin alışveriş merkezindeki çıkarlarını güvence altına almak" demekle yetindi.

10 YILLIK KİRA BEDELİ: Öte yandan, yüzde 50 hisseye biçilen 422 milyon dolarlık bedelin yıllık kira gelirinin yaklaşık 10 katı şeklinde hesaplandığı öğrenildi. İngiliz kurumsal gayrimenkul yönetim şirketi Pradera, 1999 yılında kuruldu. Şirketin Avrupa’da alışveriş merkezleri var. Halen 300 bin metrekare alana sahip 17 gayrimenkulü yönetiyor. Predara tipik olarak fiyatları 30 ile 150 milyon Euro arasında değişen gayrimenkullerle ilgileniyor.

EŞSİZ KONUM: Brown, Cevahir’in İstanbul’un merkezinde eşsiz konumu bulunduğunu belirterek, "Cevahir, modern perakende düzeni, perakendenin her türü, restoran ve yiyecek bölümleri ile kentteki en heyecan verici alışveriş tecrübelerini yaşatacak. Türkiye’nin en popüler alışveriş merkezi olmasına çalışacağız. Uluslararası tecrübemizi Pradera ile kullanarak Cevahir’i ’gezilmesi şart’ alışveriş merkezi yapmak için çalışacak" dedi.

Belediye: Bu fiyat Türkiye’ye olan güvenin göstergesi

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, satışın Türkiye’de şu ana kadar bir gayrimenkule yapılmış en büyük yatırım olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, şöyle denildi: "Yüksek bedelle gerçekleşen bu satış, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin devam ettiğini gösteriyor."

Cevahir: Bize gelenler 422 milyon dolar vermedi

CEVAHİR Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Cevahir, kamuoyunda "Cevahir Alışveriş Merkezi" olarak bilinen Şişli Ticaret Merkezi’ndeki hisselerinin satışıyla ilgili şu anda bir kararları olmadığını belirterek, "Ama ileride olmaz demiyorum. Biz de karar alıp satabiliriz, satmayabiliriz" dedi. Cevahir, satış için gelen müşteriler olduğunu, ancak hiçbirinin, St. Martins’in verdiği fiyatı vermediğini kaydetti. Mehmet Cevahir, St. Martins Şişli Gayrimenkul Yatırımcılığı Ticaret A.Ş’nin verdiği 421 milyon 682 bin dolarlık teklifin çok iyi bir bedel olduğunu ifade etti. Yeni ortakla herhangi bir anlaşmazlık olmayacağını düşündüğünü ifade eden Cevahir, "Burası bir işletme, öyle bir şey olmaz. Kirası, geliri, gideri belli. Yönetimde eşit söz sahibiyiz. Bütün mesele işletmede" diye konuştu.

St. Martins’in Batı Avrupa ve Avustralya’da yatırımları var

1924
yılında kurulan Londra merkezli St. Martins Gayrimenkul Grubu, portföyünde Avrupa ve Avustralya’da faaliyet gösteren dünyanın önde gelen gayrimenkul ve yatırım şirketlerinden biri. St. Martins son olarak Polonya’nın Sosnowiec kentinde Plejada alışveriş merkezini 50 milyon Euro’ya almıştı. St. Martins’in sadece Avrupa’da sahibi olduğu ticari gayrimenkullerin büyüklüğü 900 bin metrekarenin üzerinde. Şirket dinamik genişleme programı yürütüyor.
Haberle ilgili daha fazlası: