‘Cep’te tehlike sürüyor

‘Cep’te tehlike sürüyor

Dolandırıcıların en çok kullandığı yöntemlerden biri olan ‘arayan hat bilgisi manipülasyonu’ tehlikesi devam ediyor. 4 yıl önce BTK tarafından yüksek güvenlik açığı oluşturduğu gerekçesi ile bir düzenleme yapılmış ve GSM şirketlerinden gerekli önlemlerin alınmasını istemişti. Aradan geçen sürede şirketler istenilen adımları atmazken BTK, GSM operatörlerine para cezasının yolda olduğunu belirten yeni uyarılar gönderdi.

Haberin Devamı

Türkiye’de tüketicilerin en çok şikayetçi olduğu dolandırıcılık yöntemlerinin başında iletişim yolu ile yapılan dolandırıcılıklar geliyor. Bunlardan biri de numara kopyama yöntemi olan CLI (arayan hat bilgisi) manipülasyonu. Dolandırıcılar bu yöntemle size bir çağrı gönderiyor ve ekranda istedikleri ismin kayıtlı olmasını sağlayarak sizi tuzağa düşürmeye çalışıyor. Bundan tam 4 yıl önce Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından büyük güvenlik açığı oluşturduğu gerekçesi ile bir adım atılarak yönetmelikte değişikliğe gidilmiş ve GSM operatörlerinden 3 ay içerisinde sorunu çözmeleri istenmişti ancak gelinen noktada bu konuda operatörler tarafından tüketicileri korumak adına istenilen adımlar atılmış değil.

PROGRAM KULLANILIYOR

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in bu konudaki yazılı soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise 2018 yılı içerisinde telefon yolu ile dolandırıcılık olaylarında şüpheli şahısların bazı internet programlarını kullanarak, kamu kurum ve kuruluşlarına ait telefon numaralarının başına +9, +99 gibi numaraları eklemek suretiyle telefonla aradıkları vatandaşları kamudan arandıkları algısını oluşturarak dolandırıldıklarını tespit ettiklerini belirtti. Bu gibi iletişim yolu ile yapılan dolandırıcılıklarla mücadele için vatandaşların bilgilendirilerek tanıtıcı büroşürler hazırlandığı ve ilgili tarafların katılımı ile koordineli çalışmaların yürütüldüğü aktarıldı.

YENİ UYARI YAPILDI

Haberin Devamı

İnternet programlarını kullanan bu şüphelilerin yurtdışı kaynaklı transit arama yaparak eylemlerini gerçekleştirdikleri belirlenirken hat sağlayıcı GSM şirketlerinin gerekli tedbiri alması için 19.02.2019 tarihinde BTK’ya bir talep yazısı gönderildiği aktarıldı. BTK ise son olarak 19.06.2019 tarihinde GSM şirketlerine bir yazı göndererek gerekli önlemleri almazlar ise kendilerine idari para cezası uygulanacağını bildirdi. Yazıda GSM şirketleri tarafından sunulan Arayan Hat Bilgisi (CLI) hizmetinin yanlış ve yanıltıcı bir şekilde oluşturulmasının engellenmesi, kullanıcı şahıs ve firmalar tarafından değiştirilmesinin önlenmesi, mevzuata uygun olmayacak şekilde oluşturulmuş yurt dışı kaynaklı çağrıların engellenmesi hususlarına azami dikkat gösterilmesi gerektiği belirtildi.

NASIL ÇALIŞIYOR?

Haberin Devamı

Arayan Hat Bilgisi (CLI) manipülasyonu sırasında telefonunuz çalıyor ve ekranda daha önceden tanıdığınız bir ismin sizi aradığını görüyorsunuz. Dolandırıcılar siz telefonu açtığınızda sizi manipüle ederek çeşitli istekleri yerine getirmenizi istiyor ya da sizi farklı bahanelerle tuzağa düşürüyor.

Haberle ilgili daha fazlası: