GeriEkonomi CEO'lar geleceği anlattı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CEO'lar geleceği anlattı

Abone Olgoogle-news

Bilişim sektöründeki firmaların CEO'ları, Türkiye'de bilişim sektörünün durumunu ve gelecekte yapılması gerekenleri tartıştı.

Türkiye Bilişim Derneğinin, Sheraton Otelinde düzenlediği Bilişim'06 etkinliğinde “CEO Forum” başlıklı bir panel düzenlendi.
Modaretörlüğünü Amrop İnternationel Türkiye Genel Müdürü Yeşim Toduk Akiş'in yaptığı panelde konuşan Vestel Genel Müdürü Cengiz Ultav, Türkiye'de gömülü yazılımlar konusunda çalışmaların arttırılması gerektiğini belirterek, bu konuda organize olunabilirse Türkiye'nin söz konusu pazarın en büyük oyuncularından biri olacağını söyledi.
Intel Genel Müdürü Ege Ertem de Intel olarak vizyonlarının eko sisteme etki ederek Türkiye'deki refah düzeyinin artırılması olduğunu söyledi. Türkiye'deki refah düzeyinin artırılmasında bilişim teknolojilerinin (BT) büyük bir yeri olduğunu anlatan Erten, BT teknolojilerinin ülkelere bir çok dolaylı ve direkt fırsatlar sağladığını kaydetti.
Telekomünikasyon sektörünün çoğu ülkenin milli hasılasının önemli bir bölümünü oluşturduğunu vurgulayan Erten, BT'nin bir diğer direkt etkisinin de bilişim sektöründeki ürünlerin alım-satımının ülkeye sağladığı katma değer olduğunu, bir çok insanın burada istihdam edildiğini ifade etti.
Erten, BT konusunda Türkiye'nin fırsatları kaçırmadığını ancak bir an önce bilgisayarlaşmanın yapılması gerektiğini söyledi.
İnternet bağlantı fiyatlarının da ucuzlaması gerektiğini ifade eden Erten, yazılım firmalarının desteklenmesinin de sektörün büyüyüp gelişmesinde önemli rol oynayacağını kaydetti.
Türksat Genel Müdürü Osman Dur da Türkiye'nin çok genç ve iletişim teknolojilerine hemen adapte olabilen bir nüfusa sahip olduğunu belirtti. Türkiye'nin BT'de dünyada söz sahibi olabilmesi için özellikle “yazın inzivaya çekilen” üniversitelerde görev yapan bilim adamlarının faal hale getirilmesi gerektiğini düşündüğünü vurgulayan Dur, “Türksat olarak biz, Türkiye'nin bu konuda bir şeyler yapmaya karar vermesi ve dışardaki bilim adamlarımızı ülkeye çekecek hukuki düzenlemelerin gerçekleştirilmesi halinde bu yarışta geride kalmayacağını düşünüyoruz” dedi.
Koçsistem Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu ise bir ulusun rekabet gücünü elde edebilmesi için bilişim teknolojilerini çok iyi kullanabilmesi gerektiğini kaydetti. Bu açıdan Türkiye'de herkesin bilgisayar okur-yazarı olması gerektiğini vurgulayan Nalbantoğlu, ilerleyen yıllarda bilişim hizmetlerinin de su, elektrik gibi istenildiği kadar kullanılıp parasının ödeneceği hizmetler arasına gireceğini söyledi.
IBM Genel Müdürü Eray Yüksek de 4 sene önce bütün patronların masrafları kısmaktan söz ettiğini ancak şu anda yenilikçi ve değişimci bir akımın hakim olduğunu ifade etti. “Dünya BT endüstrisinde radarda gözükmüyoruz” diyen Yüksek, bu konuda Türkiye olarak büyük adımlar atmak gerektiğini belirtti.
BT pazarının ilerleyen yıllarda 5-6 milyar dolara çıkarılması gerektiğini anlatan Yüksek, bu başarıldığında sektörde 600 bin eğitilmiş insana ihtiyaç olacağını ve bunların yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.
False