'Çare konkordatoda değil daha fazla ihracat'

Güncelleme Tarihi:

Çare konkordatoda değil daha fazla ihracat
Oluşturulma Tarihi: Kasım 02, 2018 13:34

6 Kasım’da İstanbul Pullman Kongre Merkezi’nde kapılarını açacak olan 6’ncı Eksposhoes Ayakkabı Moda Saraciye Fuarı, 117 katılımcı firma ile 1.300 yabancı ziyaretçiyi biraraya getirecek. EKS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Demir, “Konkordato ayakkabı sektörü için çözüm değil. Tek yol daha fazla üretim, daha fazla ihracat” dedi.

Haberin Devamı

2018 ihracat hedefi 1 milyar dolar olan Türkiye ayakkabı sektörü, bu yıl 6’ncısı düzenlenecek Eksposhoes Ayakkabı Moda Saraciye Fuarı’nda buluşacak. Ekonomi Bakanlığı ve İzmir Ticaret Odası bünyesindeki UR-GE programının destekleriyle 6-9 Kasım tarihleri arasında İstanbul Pullman Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan dev etkinlik, Türk ayakkabı üreticileri ile, yurt dışından fuar için İstanbul’a gelecek olan 1.300 yabancı ziyaretçiyi ve alım heyetlerini buluşturacak.

YABANCI ZİYARETÇİ REKORU
Temel hedefi Türkiye’ye yabancı alım heyetlerini çekmek ve ihracat potansiyelini artırmak olan Eksposhoes’da bu yıl yabancı ziyaretçi rekoru kırılacak. Geçtiğimiz Mayıs ayında 5’incisi düzenlenen etkinlikte 60 ülkeden 850 yabancı iş insanı fuarı ziyaret etmişti. 6 Kasım’da kapılarını açacak olan fuara şimdiden 73 ülkeden 1.300 yabancı iş insanı kayıt gerçekleştirdi.

Haberin Devamı

93 BİN LİRALIK AYAKKABI FUARDA OLACAK
Kısa süre sonra kapılarını açacak olan etkinliğe, Mardinli bir firmanın 2 aylık çalışma sonrasında, üzerini özel taşlarla kaplayarak ürettiği ve değeri tam 93 bin TL olan el yapımı ayakkabı damgasını vuracak. Özel üretim kadın ayakkabısının, fuar için İstanbul’a gelen Kazak bir iş insanına satışının gerçekleşmesi bekleniyor.

Çare konkordatoda değil daha fazla ihracat

93 bin liralık ayakkabı özel olarak üretildi.


KONKORDATO ÇÖZÜM DEĞİL

Spekülasyon bazlı kur dalgalanmalarının her sektörü olduğu gibi Türk ayakkabı sektörünü de olumsuz etkilediğini söyleyen EKS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Demir, “Bazı firmalarımızın konkordato ilan etmesi elbette bizleri üzüyor. Ancak unutmamak gerekir ki bu kısa vadeli bir çözüm. Sektörümüzü orta ve uzun vadede sürdürülebilir kılacak olan tek yol üretim ve potansiyel ihracat pazarlarını keşfetmek” dedi.

BAKMADAN GEÇME!