GeriEkonomi Çanta kralı 'iflas'ını kitap yapıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  36
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çanta kralı 'iflas'ını kitap yapıyor

Çanta kralı 'iflas'ını kitap yapıyor
refid:22262346 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

İZMİR Kemeraltı’nda başladığı meslek hayatında başarı merdivenlerini koşarak çıkan çantacı İsmail İşmik’in düşüşü de hızlı oldu. Kendi soyadını taşıyan dört mağazayla hizmet verirken 2008’deki ekonomik krizde batan, şimdi emekli maaşıyla geçinmeye çalışan İsmail İşmik, yaşadıklarını kitap haline getirmeye hazırlanıyor.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda 1969 yılında iş hayatına atılan 65 yaşındaki İsmail İşmik, özel modelleri, tasarımlarıyla İzmir’de çanta sektörünün önde gelen isimlerinden oldu. İşmik, kısa sürede ünlendi, yarışmalarda tasarım ödülleri aldı.

2008 yılında yaşanan ekonomik krizde, zor günlerin ardından iflas eden İşmik’in çevresinde o dönemden kimse kalmadı. ’Düşenin dostu olmaz’ misali Konak’ta küçük bir büroya gidip gelen İşmik, bir yandan da yaşadıklarından herkesin ders alması için hayatını kitap haline getirmeye çalışıyor.

Kemeraltı’ndan sonra Alsancak, Karşıyaka, Çankaya mağazalarını açtığını anlatan İsmail İşmik, "Kısa bir sürede İzmir’in en önemli çanta zinciri mağazalarının

Çanta kralı iflasını kitap yapıyor
sahibi oldum. Paraya, mülke kavuştum. Ardından 2008 yılında yaşanan ekonomik kriz ile birlikte kefil olduğum insanların borçlarını ödememesi yüzünden zor günler geçirdim. Elimdeki herşeyimi satarak borçlarımı ödemeye çalıştım. Fakat bankalar mallarıma el koydu" dedi.

Şu anda sadece emekli maaşı ile yaşamak zorunda kaldığını ve Konak’ta küçük bir büroya çarşı yaşamından kopmamak için her gün gidip geldiğini belirten iki çocuk babası İşmik, "Paranız varsa dostunuz var gerçeğini herşeyimi kaybedince çok daha iyi anladım. Ben İzmir’de bir çanta markası yarattım. Hem yurt içinde hem yurt dışında defilelere davet edildim. Para bitince şimdi yanımda hiç kimse kalmadı. Her hafta onlarca kimseye ziyafetler çeken ben, gün geldi bir simit parası bulamadım. Yaşadıklarımı bir kitap haline getirmek üzereyim. İmkan bulduğunda bu kitabı bastıracağım. Kitabın son aşamasına geldim. Paranız varsa dostunuz var sözü ne kadar doğruymuş. Arkadaşlarıma yaptığım yardımların iyiliklerin ve ekonomik krizin kurbanı oldum. Bu kitabın, esnaf arkadaşlarım için bir hayat rehberi olacağına inanıyorum" dedi.

İşmik’in bir hanın içindeki küçük bürosunun duvarlarını, eski günlerdeki mağaza açılış ve defile fotoğraflarıyla süslediği dikkat çekti.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle