GeriEkonomi Çanakkale ramazan ayının internet rekortmeni oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çanakkale ramazan ayının internet rekortmeni oldu

Çanakkale ramazan ayının internet rekortmeni oldu
refid:18476936 ilişkili resim dosyası

Ramazan ayının ilk 10 günü ele alındığında internet kullanımında artış yaşanırken, internet trafiğinin de yoğun olduğu saatlerde değişiklik oldu.

İnternete giriş 15.00-17.00 saatleri arasında ağırlık kazanırken, ramazan ayında veri kullanımının en fazla olduğu gün haftaiçi cuma, haftasonu da cumartesi olarak öne çıktı. Ramazan öncesinde haftaiçi internete en çok ilgi gösterilen gün perşembeydi.
Yoğun saatler değişti
TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz’ın verdiği bilgilere göre, ramazan ayından önceye göre internet kullanımındaki trafiğin değişimi şöyle oldu:
Ramazandan önceki günlerde TTNET aboneleri interneti en yoğun 14.00-16.00 ve akşamları 21.00-23.00 arasında kullanıyordu. Ramazanla birlikte internet trafiği 15.00-17.00 saatleri arasında yoğunlaştı.
Haftaiçi veri kullanımında, önceye göre artış yüzde 7 olarak gerçekleşirken, gündüz saatlerindeki artış yüzde 10’a ulaştı.
Haftasonu veri kullanımında ise ramazan öncesine göre yüzde 8.7’lik bir artış yaşandı. Haftasonu gündüz saatlerinde veri kullanımındaki artış yüzde 10.9 oldu.
En çok Çanakkale girdi
Ramazanda internet trafiğindeki artış illere göre de farklılık gösterdi. Ramazanla birlikte internete ilgisi en çok artan il, yüzde 12.6 oranındaki trafik artışıyla Çanakkale oldu. Onu yüzde 12.1 oranıyla Edirne, yüzde 12 oranıyla Sinop izledi.
Ramazan ayında veri kullanımının en fazla olduğu gün haftaiçi cuma,  haftasonu cumartesi olarak öne çıktı. Ramazan öncesinde haftaiçi internete en çok ilgi gösterilen gün perşembeydi.
Eğlence içeriklerine ilgi de arttı. Ramazanda video izleme yüzde 6.5 oranında artış gösterdi. Dosya paylaşımı ve indirmedeki artış ise yüzde 11.9 oldu.
False