Büyüme özel sektörle olmalı

Büyüme özel sektörle olmalı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan küresel konjoktür, Gezi olayları ve 17 Aralık’a rağmen Türkiye’nin yüzde 4 büyümeyi gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Haberin Devamı

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin ekonomik yapısının iç tüketimi desteklemediğini belirterek, büyümenin mutlaka özel sektör yatırımları ve ihracatla olması gerektiğini söyledi.
Forum İstanbul konferansında konuşan Babacan, son bir yılda değişen küresel konjonktür, Gezi olayları, zayıf ekonomik görünümdeki Avrupa, 17 Aralık süreci gibi olaylara rağmen geçen sene, hedeflenen yüzde 4 büyüme hedefinin tutturulduğunu belirtti.

DEVLETLE BÜYÜNMEZ

Babacan, “Sadece devlet harcaması ile yapılan bir büyüme olabileceğine inanmıyoruz. Büyüyeceksek özel sektör yatırımları ile büyüyeceğiz ve tabi ki ihracatla büyüyeceğiz. İçeride tüketim bizim ekonomik yapımızın destekleyebildiği bir tablo değil maalesef” dedi.
Türkiye’de 2013 yılının son çeyreğinde gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4.4 büyürken, 2013 yılının tamamında ise büyüme yüzde 4 oldu. Orta Vadeli Program’da büyümenin 2014’te ise yüzde 4 olması öngörülüyor.
Bazı ülkelerin yüksek miktarda kamu harcaması yapmasını sağlayacak rezerv ve kaynakları olduğunu belirten Babacan, Türkiye’nin ise böyle bir lüksü olmadığını ifade etti. Babacan, cari açığın azaltılması, enflasyonun daha da düşmesi, kamu maliyesindeki güçlü duruşun sürmesi ve bunların sonucu olarak büyümenin ve istihdamın sağlanmasını OVP’de öncelikleri arasına koyduklarını da hatırlattı. İşgücü piyasasının daha esnek olması gerektiğini belirten Babacan, önümüzdeki dönemde işgücü piyasaları reformlarının er ya da geç mutlaka yapılması gerektiğini belirtti.
Babacan ayrıca, dünyanın zor bir dönem atlattığını ve ancak küresel boyutta ticaret ve yatırım ortaklıklarının tekrar gündeme gelmeye başlamasının da umut verici gelişmeler olduğunu ifade etti.

Haberle ilgili daha fazlası: