GeriEkonomi Büyük merkez bankaları ve BIS dijital para için toplanacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyük merkez bankaları ve BIS dijital para için toplanacak

Büyük merkez bankaları ve BIS dijital para için toplanacak
Abone Olgoogle-news

Dünyanın önde gelen altı merkez bankası ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) liderleri, Nisan ayında Washington’da "dijital para" gündemiyle bir araya gelecekler.

Nikkei gazetesinin haberine göre, İngiltere Merkez Bankası (BoE), Japonya Merkez Bankası (BoJ), Avrupa Merkez Bankası (ECB), İsveç Ulusal Bankası, Kanada Merkez Bankası, İsviçre Ulusal Bankası ve Uluslararası Ödemeler Bankasından yetkililer, merkez bankası tarafından oluşturulacak bir dijital paranın (central bank digital currency / CBDC) olası etkilerini araştırmak için bir araya gelecek.

Habere göre, yedi merkez bankasının ve BIS’in liderleri, Nisan ayında yapacakları toplantıda, dijital paranın sınır ötesi anlaşmalarda kullanımı ve güvenlik konularını ele alacak.

Nikkei’nin kaynak belirtmeden verdiği habere göre 6 mrkez bankası dijital para konusunda Haziran ayında ara bir rapor ve sonbarda da nihai bir rapor yayınlamayı planlıyorlar. Söz konusu toplantılar, BoE Başkan Yardımcısı Sir Jon Cunliffe ile ECB eski yönetim kurulu üyesi Benoit Cure başkanlığında yapılacak.

ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, Fed’in dijital ödemeler ve dijital paralar konusunda potansiyel yararlar ve maliyetlerin de içinde olduğu bir dizi konuyu incelemekte olduğunu söyledi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle