GeriEkonomi Büyük ihalelere inceleme
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyük ihalelere inceleme

Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, geçmiş dönemde yapılan büyük ihalelerin hepsiyle ilgili inceleme başlattıklarını bildirdi. Ergezen, devletin malı deniz yemeyen domuz felsefesinin yıkılması gerektiğini belirtti.

Ergezen, TBMM'de gazetecilerle sohbet ederken, İhale Yasası'nda değişiklik öngören tasarının kendi bakanlığında hazırlanmadığını, ancak bazı değişikliklerin gerekli olduğu konusunda bir görüş birliği ortaya çıkmasından da memnuniyet duyduğunu söyledi.

Bakanlığın kendi imkanlarını harekete geçirerek ufak tefek bazı işleri müteahhide vermeden kendi imkanlarıyla yapacağını, bunun için de çok paraya ihtiyacı olmadığını kaydeden Ergezen, ''Biz yolları beton değil normal asfalt yapacağız. BSK denilen beton asfaltın bir kilometresi 1.3 trilyon, sathi asfalt denilen normal asfaltın kilometresi ise 600 milyar liraya mal oluyor'' diye konuştu.

Bu şekilde, yol yapımının da hızlanacağını kaydeden Ergezen, konuya ilişkin örnek verirken de Denizli-Aydın arasındaki yolun 59 kilometrelik bölümünün 1998 yılında ihale edildiğini ve bugüne kadar yalnızca 15 kilometrelik bir bölümünün yapılabildiğini ifade etti. Ergezen, yolun Aydın tarafındaki 44 kilometrelik bölümünü kendi imkanlarıyla yapmaya karar verdiklerini ve yolu Eylül'e kadar tamamlayacaklarını bildirdi.
      
"TÜRKİYE'NİN GÜCÜ BETON YOLA YETMEZ"
 
15 bin kilometrelik duble yolun da normal asfalt yapılacağını belirten Ergezen, Türkiye'nin gücünün beton asfalta yetmeyeceğini ifade ederek, ''Eğer bir gün zengin olur ve paramızı harcayacak yer ararsak, o zaman beton asfalt yaparız'' dedi.

Bakan Ergezen, 15 bin kilometrelik duble yolun planlamasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü, bu çalışmaların 2-3 aya kadar tamamlanarak kamuoyuna açıklanacağını kaydetti. Ergezen, ''Şu kadarını söyleyeyim ki, İstanbul'dan çıkan bir kişi Akdeniz'e kadar çift yolla gidecek'' görüşünü ifade etti.
  
Bakanlık olarak gece gündüz çalıştıklarını anlatan Ergezen, ''İsrafları nasıl önleriz, maliyetleri nasıl düşürürüz, makine parklarını nasıl birleştirir ve daha iyi kullanırız. Bunları tespit etmeye çalışıyoruz'' diye konuştu.

Geçmişte yapılan büyük ihalelerin tümünü incelemeye aldıklarını kaydeden Ergezen, ''(Devletin malı deniz yemeyen domuz) felsefesinin yıkılması lazım. Buna dur denilmesi lazım. Bu her Türk vatandaşının görevidir'' görüşünü dile getirdi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False