GeriEkonomi Bursa uçuşa hazır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bursa uçuşa hazır

Bursa uçuşa hazır
refid:21936575 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Bursa Havayolları 2013 yılında Arapların desteğiyle hizmete geçmeye hazırlanıyor. Arap Turizm Örgütü Başkanı Bandar Fahad El Fehaid, “Şirketle ilgili çalışmalar sona yaklaşıyor. İlk planda 30 milyon dolarlık yatırımla 2 uçak alınacak” dedi.

NİSAN ayında Bursa’da birincisi gerçekleşen Türk-Arap Turizm Zirvesi’nden Bursa (Airlines) Havayolları çıktı. Arap Turizm Örgütü Başkanı Bandar Bin Fahd Al Fuhaid, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Valilik, Ticaret ve Sanayi Odası’yla birlikte bu projenin üstünde durduklarını belirterek, “Bu ayın sonunda şirketle ilgili çalışmalarda sona gelinmiş olunacak” dedi. İlk planda 30 milyon dolarlık yatırımla 2 uçak alınacağını kaydeden El Fehaid şunları söyledi: “Gelecek yıl sonuna kadar uçak sayısını 5’e çıkarmayı planlıyoruz. İlerleyen dönemlerde kargo hizmeti de verebiliriz. İlk planda iç hatlarla başlayıp sonraki dönemde dış
uçuşlar da gerçekleştireceğiz. Ayrıca tüm dünyadan iş adamları için özel jet kiralama hizmeti de vereceğiz.”

5 ORTAKLIK YAPILDI

Bursa’da gerçekleşen zirveden bu yana geçen sürede Bursa’ya gelen Arap turist sayısının yüzde 80 arttığını söyleyen Fuhaid, iki ülke yatırımcılarının çok güzel bir diyalog köprüsü kurduklarını ekledi. Fehaid, gerçekleşen zirvenin somut çıktılarını üstünden bir yıl geçmeden gördüklerini belirterek, şunları söyledi: “Bizler kamu görevlileri olarak iki ülke yatırımcılarının önündeki engelleri hızla kaldırıyoruz. Geçen yıldan bu yana Türk-Arap ortaklığı ile 5 ayrı yatırım şirketi kuruldu. Bunların, özellikle gayrimenkul ve turizm alanındaki yatırım haberlerini yakın zaman içinde alacağız. Bugün (dün) bizimle birlikte Bahreyn’in en büyük bankalarından birisi de bizlerle birlikte buraya geldi. Bazı Türk şirketlerle görüşmeleri olacak ve ortak ne yapılabilir diye konuşacaklar.”

2012’de 1 milyar kişi tatile çıktı

BİRLEŞMİŞ Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Kent Turizm Küresel Zirvesi İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. Zirveye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve yerli turizmcilerin yanısıra 55 ülkeden 300’e yakın yabancı turizmci katıldı. Turizm küresel ekonomik durgunluğa karşı bir çıkış noktası olduğunu anlatan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Şu anda 1 milyar kişi olan uluslararası turist sayısının 2020 yılında 1.3 milyara çıkacak” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle