Bundesbank: Düşük faiz döneminde riskler birikti

Güncelleme Tarihi:

Bundesbank: Düşük faiz döneminde riskler birikti
Oluşturulma Tarihi: Kasım 29, 2017 13:37

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), ekonominin yüksek konut fiyatlarından zayıf bankalara kadar bir dizi risklerle karşı karşıya olduğunu ancak yatırımcıların ülke ekonomisinde sekiz yıldır süren başarılı gidiş nedeniyle bu kırılganlıklara dikkat etmediklerini söyledi.

Haberin Devamı

EURO bölgesinin en büyük ekonomisi olan Almanya, aynı zamanda bölgenin ekonomik toparlanmasının da itici gücü oldu. Euro
bölgesinde olağanüstü merkez bankası teşvikleriyle sağlanan
büyümenin daha da ilerlemesi bekleniyor. Bundesbank’ın açıkladığı raporda, “Almanya’daki düşük faiz oranları ve olumlu ekonomik koşulların, piyasa oyuncularının riskleri gereğinden daha önemsiz görmelerine yol açması riski mevcuttur. Özellikle düşük faiz döneminde riskler birikti. Pek çok yatırımın değeri çok yükseldi ve bankalar ile sigorta şirketlerinin bilançolarındaki düşük faizli yatırımların payı sürekli olarak arttı” denildi.

Konut fiyatlarının yüzde 15 ila yüzde 30 arasında aşırı değerlenmiş olabileceği belirtilen açıklamada şöyle denildi: “Konut kredilerinden kaynaklanan riskler şimdilik sınırlı görünse de, konut fiyatlarında bir tersine dönüş bankalar üzerinde ‘çok ağır’ etki yapar. Bankacılık sektörü halen güçlü ve risklerle baş edebilecek yetenekte, ancak faiz oranları uzun vadeli karşılıkları tehdit ediyor. Bu bankaları daha fazla getiri elde edebilmek için daha fazla risk
almaya teşvik ediyor.”
Alman bankaları, Avrupa’nın etkinliği en düşük bankaları arasında sayılıyor. Varlıklarından sağladıkları getiri, euro bölgesi içinde en düşükler arasında ve maliyetin gelire oranı Euro Bölgesi içinde en yüksek oran olan yüzde 74.9 düzeyinde.
Raporda, faiz oranlarının uzun süre düşük devam etmesinin özellikle küçük ve orta büyüklükteki bankalar ve sigorta şirketleri üzerinde baskı yaratabileceği belirtiliyor.

Haberle ilgili daha fazlası: