Buğday arazilerini don vurdu

Buğday arazilerini don vurdu

Sivas'ta, yaklaşık 11 milyon dekarlık alanda tarımsal faaliyet yürütülüyor. Yaklaşık 3 milyon dekarlık alanda yapılan buğday üretimiyle Konya ve Ankara'nın ardından üçüncü sırada yer alan Sivas'ta, nisan ayında yaşanan zirai don çiftçileri üzdü.

Haberin Devamı

Buğdayda 2012'de 600 bin, 2013'te 900 bin, 2014'te 630 bin ve 2015'te 900 bin tona yakın rekolte elde edilen Sivas'ta, bu yıl rekoltenin düşmesi bekleniyor.

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 21 Nisan gecesi hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğünü söyledi.

Soğuk havanın buğdayda ciddi hasara yol açtığını, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile yaptıkları hasar tespit çalışmasında ekili alanların yaklaşık yüzde 40'ında zarar gözlemlediklerini aktaran Çetindağ, köy muhtarlarını ve çiftçileri de bilgilendirdiklerini belirtti.

ŞEKER PANCARI DA ZARAR GÖRDÜ 

Çetindağ, Sivas'ın yüksek rakımı nedeniyle hasarın büyük olduğuna ve il merkezinin yanı sıra ilçelerin de zirai dondan etkilendiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Sonbahar çiftçi açısından son derece güzel geçti. Geçen yıl 900 bin ton civarında buğday rekoltemiz oldu. Bu sene 1 milyonu geçmesini ve kaliteli olmasını bekliyorduk. Mevsim tam çiftçimizin istediği şekilde giderken, 21 Nisan'da oluşan soğuk, tarım arazilerini çok etkiledi. Bu durum buğday verimimizi yüzde 40 düşürecek, kalite de düşecek. En büyük sıkıntılarımızdan birisi bu oldu. İnşallah kalitemiz ve verimimiz düşmez diye umut ediyoruz. Soğuk sadece buğdayı değil, yem bitkilerimizi ve şeker pancarını da etkiledi. Şeker pancarında da en az yüzde 50 düşük verim olacağını tahmin ediyoruz."

"FİYATTAN ÇOK KALİTENİN YÜKSELMESİNİ İSTİYORUZ"

Tek amaçlarının kaliteli buğday üretimi olduğunu dile getiren Çetindağ, "Buğday fiyatlarından çok kalitenin yükselmesini istiyoruz. Sivas'ta buğday verimi düşerse bu fiyatları da yükseltecektir. İnşallah böyle bir durumla karşılaşmayız." dedi. 

Haberle ilgili daha fazlası: