Bu yıl en az 5 kömür madeni ihale edilecek

Güncelleme Tarihi:

Bu yıl en az 5 kömür madeni ihale edilecek
Oluşturulma Tarihi: Nisan 10, 2018 12:46

Enerji Bakanlığı bu yıl en az beş kömür ve linyit madenini, ruhsat devri suretiyle işletme hakkının verilmesi yöntemini kullanarak ihale etmeyi amaçlıyor.

Haberin Devamı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli, Temiz Kömür Teknolojileri zirvesinde Reuters'ın sorularını yanıtlarken, bu yöntemi kullanarak yapılacak ilk ihalenin Armutçuk Alacaağzı kömür madeni olduğunu ifade etti.

Benli'nin verdiği bilgiye göre 15-20 milyon ton rezerve sahip Armutçuk madeni Haziran ayının ilk haftasında ihaleye çıkacak.

Benli, "Bu ilk örnek olacak. Bunun ardından 136 milyon ton rezervi olan bir saha yatırıma açılacak... Bu sene en az beş sahayı ihale etmeyi amaçlıyoruz" dedi.

Armutçuk'un ardından ihaleye çıkacak ikinci sahanın şu anda Soma Kömür İşletmeleri AŞ ile sözleşme altında olduğunu kaydeden Benli, ancak bu sözleşmenin tasfiye ederek sahanın ruhsat devri yöntemiyle ihale edileceğini belirtti.

Benli bu yıl ihale edilecek sahalardan üçünün Türkiye Kömür İşletmeleri'ne (TKİ) ait kullanılmayan sahalar olacağını belirtti.

 

 

BAKMADAN GEÇME!