GeriEkonomi Bu nasıl hesap?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu nasıl hesap?

Akaryakıtta Otomatik Fiyatlandırma uygulamasında, rafinerilerin yaptığı indirim pompaya zam olarak yansıdı. Tüpraş, gazyağı, motorin ve fuel oil fiyatlarını yüzde 6.6'ya varan oranlarda indirirken, bu ürünlerin bayi satış fiyatları yüzde 10'u aşan oranlarda arttı.

Hükümetin dünden itibaren uygulamaya koyduğu Akaryakıtta Otomatik Fiyatlandırma kafa karıştırdı. Tüpraş'ın önceki akşam rafineri çıkış fiyatlarında indirim yaptığı pek çok üründe, dün fiyatlar pompaya zam olarak yansıdı. Tüpraş, gazyağı, motorin ve fuel-oil'in rafineri çıkış fiyatlarını yüzde 1.1 ile yüzde 6.6 oranları arasında indirirken, dağıtım şirketleri ve bayilerin dün açıkladığı pompa fiyatlarında bu ürünlere yüzde 10'u aşan zamlar yapıldı.

Dünden itibaren geçerli olan yeni ayarlamayla birlikte akarşakıt pompa fiyatları yüzde 0.2 ile yüzde 14.2 arasında artırıldı. Ankara, İstanbul ve İzmir'de pompa fiyatlarına, kurşunsuz benzinde yüzde 4.8 ile yüzde 5.5, normal ve süper benzinde yüzde 4.8 ile yüzde 5.6, gazyağında yüzde 0.2 ile yüzde 0.8, motorinde yüzde 3.6 ile yüzde 4.9, kalorifer yakıtında yüzde 4.4 ile yüzde 5.8, fuel oilde (6 numara) yüzde 8.9 ile yüzde 14.2 arasında zam yapıldı. Buna göre Ankara'da normal benzinin litresi 182 bin 900 lira, İstanbul'da 180 bin 800 lira, İzmir'de ise 179 bin 800 liraya yükseldi. Süper benzinin litre fiyatı ise Ankara'da 197 bin 100 lira, İstanbul'da 194 bin 900 lira, İzmir'de ise 193 bin 900 liraya çıktı. Pompa fiyatları, kentlerin rafinerilere uzaklığına göre değişiyor.

NEDEN YÜKSELDİ?

Akaryakıtta otomatik fiyatlandırmaya paralel gazyağı, motorin ve fuel oil'de rafineri çıkış fiyatı ucuzlamasına rağmen, pompa fiyatlarının yükselmesine gerekçe olarak dağıtım şirketleri ile bayi payının ve navlunların artırılması gösteriliyor. Rafineri çıkışı küçük çapta artan kurşunsuz, normal ve süper benzin gibi ürünlerde pompa fiyatındaki artışın daha yüksek çıkması da, aynı durumdan kaynaklandı.

Konuya yakın çevreler, akaryakıtta otomatik fiyatlandırmaya paralel, dünden geçerli yapılan rafineri çıkış fiyatı ayarlamasında, KDV'li çıkış fiyatlarının bazı ürünlerde ucuzladığını vurguladı.

YENİ BAYİ KÁRLARI

Aynı çevreler, ancak yeni otomatik fiyatlandırma kararnamesiyle, fiyatlandırmada KDV'li rafineri çıkış fiyatı üzerine binen dağıtım şirketi ve bayi payının yükseltilmesi ile navlunların (taşıma ücreti) yüzde 30-35 artırılması sonucu, rafineri çıkışı ucuzlatılan ürünlerde pompa fiyatlarının az da olsa zam şeklinde tüketiciye yansıdığını söylediler.

Resmi Gazete'de yayımlanan otomatik fiyatlandırma kararnamesine göre, dağıtım şirketi ve bayi payları, litrede benzinlerde 6.5 sentten 8.5 sente, kalorifer yakıtında 2.5 sentten 3 sente, kilogramda fuel oillerde 2 sentten 2.5 sente yükseltilmişti. Bu düzenleme kapsamında, litrede gazyağı ve benzinde 6.5 sent, kilogramda 22 sent olan LPG'deki (tüplü) dağıtım şirketi ve bayi payı ise aynı tutulmuştu.


Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False